Dyplom z wyróżnieniem artystycznym uzyskała w 1982 roku w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego. Od 1982 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Od dziecka z zamiłowania malarka, tej pasji podporządkowała całe życie.

- Materia malarska jest dla mnie przedmiotem ciągłych zmagań. W spadku po młodzieńczym zachwycie impresjonizmemi dzieki zdobywanemu przez lata doświadczeniu malarskiemu, mam możliwość powtórzenia za mistrzem Janem Cybisem: Jestem pejzażystką. Malowanie stało się moją filozofią i sposobem na życie.

Ponad trzydzieści lat mieszka i tworzy w Szczecinie, uczestnicząc w życiu kulturalnym i artystycznym miasta, regionu i kraju, m.in. w wielu edycjach Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego. Przez wszystkie lata życia artystycznego, później też jako wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie ceniła wyjazdy plenerowe szukając wciąż nowych wrażeń i inspiracji. Brała udział w dziesiątkach plenerów, warsztatów, sympozjów w kraju i zagranicą. Wyjazdy te owocowały nowymi obrazami, składającymi się na kolejne wystawy. Zrealizowała przeszło 40 wystaw indywidualnych, a jej prace uświetniły ponad 100 wystaw zbiorowych m.in.w Polsce, Słowacji, na Litwie, Danii, Grecji, Niemczech, Hiszpanii, USA. W 2008 roku zostaje zaproszona wraz z artystami z Polski, Danii, Niemiec i Szwecji do uczestnictwa w międzynarodowym projekcie Marianowska Droga Krzyżowa. Projekt był realizowany w latach 2008/2009.

Od przeszło dwudziestu lat związana jest z wyższym szkolnictwem artystycznym w Szczecinie – najpierw w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie, kierując Pracownią Rysunku i Malarstwa na Wydziale Grafiki i Architektury Wnętrz. Od 2010 roku prowadzi Pracownię Rysunku i Malarstwa na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest profesorem AS w Szczecinie.

- Przez moje ręce przeszły ogromne rzesze studentów i zawsze w każdym z nich chciałam zapalić miłość do malarstwa. Mam to szczęście, że kocham to co robię, więc może mi się to nieraz udaje.

W 1987 otrzymuje Stypendium Artystyczne Ministra Kultury i Sztuki. W 1989 roku Nagrodę Główną Grand Prix „Konik Morski” w konkursie na najlepsze dzieło dla twórców polskiego Wybrzeża. W 2006 podczas Międzynarodowego Festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie za dokonania w dziedzinie malarstwa – nagrodę „Odcisk stopy w Galerii Gwiazd”. W 2011 medal „Golczewo – pierwsze miasto III Rzeczypospolitej” za dokonania w dziedzinie malarstwa i zasługi dla kultury miasta i gminy Golczewo. W 2013 otrzymała kwalifikację do Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Szczecin a w nastepnym roku została zgłoszona do „Pro Arte” – Nagrody Artystycznej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Przez przyjaciół pieszczotliwie zwana Lisiczką, jest rozpoznawalną postacią szczecińskiego środowiska artystycznego, "od zawsze" uczestniczy w prezentacjach i wydarzeniach kreowanych przez innych artystów. W jej dorobku znajdują się tysiące obrazów, niektóre z nich ozdabiają zarówno sale  muzealne jak i kolekcje prywatne. Oprócz obrazów i szkiców tworzy (własnoręcznie szyje z różnorodnych materiałów) olbrzymie, kilkumetrowe sztandary, które są kolejną formą wypowiedzi artystycznej. Ich pokaźną ekspozycję zorganizowano podczas "Majówki ze sztuką" w 2005 roku w kościele w Marianowie. W Szczecinie pracuje w skromnej pracowni na ostatnim piętrze jednego z miejskich wieżowców. W prywatnym mieszkaniu, które dzieli z mężem artystą-plastykiem królują 3 koty. To one wraz z innymi zwierzętami widnieją na wielu jej obrazach.

Tekst: Helena Kwiatkowska
Foto: archiwum Wiesławy Markiewicz


sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie