Sezon kominkowy w Inkubatorze  Kultury rozpoczęty. Kilka dni temu, Anna Kolmer i Helena Kwiatkowska, gospodynie spotkań kominkowych w Inkubatorze zaprosiły na spotkanie z szczecinianami Elżbietę Bruską: dziennikarkę Kuriera Szczecińskiego, tłumaczkę książek angielskiej pisarki Elizabeth von Arnim. Pisarka na przełomie XIX i XX wieku mieszkała w Rzędzianach/k Szczecina. Od kilku lat na cześć pisarki w Dobrej odbywa się Festiwal Róż, tam też znajduje się pomnik autorki  książek, które na powrót stają się popularne.

2

W ostatnim czasie  na szczecińskim rynku wydawniczym ukazało się  tłumaczenie książki Elizabeth von Arnim pt. „Wszystkie psy mojego życia”. Autorką tego przekładu tak jak i dwóch poprzednich jest szczecińska dziennikarka Elżbieta Bruska, od lat zafascynowana twórczością von Arnim.

3

Przypomnijmy autorka książek, przez kilka lat mieszkała w Rzędzianach koło Dobrej jako żona pruskiego arystokraty. Tu też pisała swoje książki, które później  doczekały się adaptacji filmowych. Spotkanie na które przybyło sporo wielbicieli  książek Elizabeth von Arnim było okazją do zapoznania  się z przebiegiem  prac nad tłumaczenim książki. Pani Ela, opowiadała  jak pozyskiwała materiały do pracy, wspominała o poszukiwaniu rycin, zdjęć i ilustracji do  swojego przekładu. Jak się okazuje  przekłady  Elżbiety Bruskiej doczekały się uznania za granicą i dostrzegane są w Wielkiej Brytanii  w kraju z którego pochodziła Elizabeth von Arnim. Książka  została wydana przez wydawnictwo „Pomorze” działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie”.

DSC 0254

1

Tekst:   Andrzej Wiśniewski

Foto: Janina Piotrowska