Od wielu lat,  czyni się  próby włączenia uczniów szkół średnich w promocję swojego miasta, regionu. Na ogół są to jednorazowe akcje w postaci quizów, konkursów lub też akcji doraźnych jak koncerty czy też imprezy okolicznościowe. Na ogół, działania te nie wychodziły poza ramy powiatu, gminy lub miasta. Dzięki pomysłowi miejscowej nauczycielki Marty Gańskiej w Czaplinku stało się inaczej. Wraz z uczniami Technikum Obsługi Turystycznej stworzyła pierwsze w woj. Zachodniopomorskim Szkolne Centrum Informacji Turystycznej.

Pomysł stworzenia takiego centrum dojrzewał w głowie Pani Marty od kilku lat. A to nie było środków finansowych, niedostatecznie była wyposażona pracownia, gdzie takie centrum mogło by powstać, a  pierwszy rocznik, który przyszedł do Technikum, trzeba było wcześniej nauczyć i przygotować do pracy w takiej instytucji jakim jest Centrum Informacji Turystycznej. Dzięki uporowi Marty Gańskiej i dyrektora szkoły Roberta Patrzyńskiego Centrum powstało i stało się też miejscem praktycznej nauki zawodu dla przyszłych pracowników branży turystycznej. Jak to bywa na początku, łatwo nie było. Trzeba było poszukać klientów, przygotować ofertę  promocyjną, materiały promocyjne no i przygotować się profesjonalnie do prowadzenie wycieczek lub też ich organizacji. Pomysł wypalił, wieść w Czaplinku szybko się rozniosła, że taka instytucja istnieje i okazało się, że pojawili się pierwsi klienci, a byli nimi miejscowi seniorzy, którzy szukali partnera do organizacji wycieczki i tak się zaczęło. Centrum działa ponad dwa lata i ma na koncie organizację wycieczek do Krakowa, Częstochowy, Wrocławia i Szczecina. Uczniowie z Czaplinka przygotowali też specjalną ofertę promującą  Pojezierze Drawskie. Odwiedzili Borne Sulinowo, Wałcz, Drawsko Pomorskie. Aktualnie pracują nad szlakiem turystycznym w okolicach jeziora Drawsko dla uczniów szkół podstawowych. Przygotowują też trasę turystyczną połączoną z grą miejską szlakiem miejscowych zabytków. Pomysł jest już na ukończeniu.

 DSC0885

Naszą pracownię mamy przygotowaną profesjonalnie - mówi Marta Gańska nauczycielka zawodu, opiekun Szkolnego Centrum Informacji Turystycznej w Czaplinku - Wyposażeni jesteśmy w laptopy, tablice multimedialną, materiały promocyjne i reklamowe. Uruchomiliśmy działy księgowości, organizacji imprez, oraz dział logistyki. Jesteśmy zabezpieczeni w mapy oraz programy graficzne, które pozwalają nam zaprojektować plakat lub ulotkę. Nasz klasa to pracownia oraz Centrum Informacji do którego przychodzą uczniowie, nauczyciele by dowiedzieć się jak zorganizować wycieczkę. Bardzo się cieszę, że zawodu możemy uczyć w praktyce. Uczniowie pracują jako piloci wycieczek, są też asystentami pilotów profesjonalnych, oprowadzają gości po mieście i okolicach zasilają miejscowe Centrum Informacji Turystycznej.

Kilka dni temu Uczniowie z Czaplinka byli gośćmi Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze  Zachodnie” w ramach cyklicznych zajęć edukacyjnych pt „Region w Pigułce.” Podczas spotkania zorganizowanego przez SDRP z uczniami szczecińskich szkół średnich z:  I LO im. Marii - Skłodowskiej Curie, LO Katolickiego w Szczecinie, Zespołu Szkół nr 8 oraz Zespołu Szkół nr 6 w Szczecinie uczniowie z Czaplinka opowiadali o swojej pracy, działalności centrum oraz planach na przyszłość. Zaprezentowali też ciekawie przygotowane przez siebie stoisko promocyjne  z potrawami regionalnymi z okolic Czaplinka. Gośćmi uczniów byli: Urszula Berlińska - dyr. Wydziału Kształcenia Branżowego w Zachodniopomorskim Kuratorium Oświaty, Robert Stępień – Zachodniopomorski w-ce Kurator Oświaty, Grzegorz Szczepanik - wizytator.

Spotkanie pomogło zorganizować Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty i odbyło się w Szczecińskim Inkubatorze Kultury.

Tekst i foto Andrzej Wiśniewski