- Kamerę trzeba kochać- powiedział  Jan Kuczera operator filmowy, który przepracował 35 lat w TVP Szczecin. Wraz z innym operatorem filmowym Leszkiem Foltynem (ponad 40 lat w TVP Szczecin) i Gerardem Aniołkowskim (47 lat za kamerą studyjną) byli bohaterami  benefisu pt. Trzech muszkieterów kamery, który odbył się 24 listopada w Książnicy Pomorskiej. Poprowadziły go dziennikarki  Helena Kwiatkowska i Anna Kolmer, a został zorganizowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP “Pomorze Zachodnie” oraz Książnicę Pomorską. 

         Na spotkanie w Sali im. Zbigniewa Herberta licznie przybyli miłośnicy historii szczecińskiego ośrodka telewizyjnego, znajomi operatorów oraz ich rodziny, a także dużo osób, które dziennikarstwu telewizyjnemu poświęciło wiele lat swojego życia m.in.:  Teresa Modelska, Ewa Kostańska, Kinga Brandys, Dariusz Więcaszek, Jaromir Sosnowski, Urszula Dembińska i Joanna Osińska. Przybyli także operatorzy, montażyści i  kierownicy produkcji (Włodzimierz Szulc, Krystyna Kajewska i Leszek Behnke). Wszyscy oni, z przysłowiową łezką w oku, wspominali wspólnie z benefisantami zabawne epizody związane z realizacją reportaży, filmów dokumentalnych i programów studyjnych. Mówili o wydarzeniach historycznych, w których uczestniczyli z kamerą na ramieniu, o cyklach programów (rolniczych, morskich, leśnych, medycznych, przyrodniczych i historycznych) jakie przez długie lata były wizytówką szczecińskiego ośrodka. Opowieściom i wspomnieniom towarzyszyła bogata w zdjęcia archiwalne prezentacja multimedialna oraz scenografia złożona ze  starych  filmowych kamer, puszek i rolek taśmy filmowej a także świateł i reflektorów studyjnych. Wszystkie te urządzenia  pamiętają lata 60. ubiegłego wieku. 

 DSC8423

          Benefisanci opowiedzieli  m.in. o swoich podróżach z kamerą niemal na wszystkie kontynenty (od ziemi obu Ameryk po Morze Beringa), zmieniającej się technice telewizyjnej, realizacji telewizyjnych programów informacyjnych, studyjnych i filmowych o różnorodnej tematyce, spotkaniach z tuzami polskiej kultury i nauki. Wspominali wspaniałych ludzi, których mieli zaszczyt poznać podczas swojej pracy i analizowali jaki wpływ na nich samych miały te wybitne osobowości. Nie zabrakło anegdot o tzw. wypadkach przy pracy. Zapytani czy gdyby mieli taką możliwość dokonaliby wyboru innego zawodu, zgodnie odpowiedzieli, że ten zawód to ich całe życie i wielka pasja, więc uprawiając jakiś inny zawód nie czuliby się spełnieni.

       Roli tzw. czasoumilacza podjęło się trio akordeonowe Akademii Sztuki w Szczecinie prowadzone przez Dziekana Wydziału Instrumentalnego AS prof. Jerzego Siemaka, w składzie: Michał Wiśniewski, Grzegorz Uran i Grzegorz Snopek. Akordeoniści wykonali utwory Astora Piazzolli i Janusza Wojtarowicza.

       Benefis pt. Trzech muszkieterów kamery zakończył roczny cykl tych programów, jaki wspólnymi siłami zorganizowały Książnica Pomorska i Stowarzyszenie Dziennikarzy RP. Wcześniej szczecinianie mieli okazję do spotkania i rozmowy z prof. AS, dyrygentem i pedagogiem  Bohdanem . Boguszewskim, malarką i pedagogiem AS Wiesławą Markiewicz i Kingą Brandys. Bohaterem kolejnego benefisu, który odbędzie się w lutym przyszłego roku będzie nestor polskiej fotografii prasowej, długoletni fotoreporter szczecińskiej Gazety Wyborczej, zdobywca Super Kaczki 2016 – Włodzimierz Piątek. 

Tekst: H. Kwiatkowska

Foto: J. Fijałkowski