Okazją do zorganizowania kameralnego spotkania z cyklu „Przy kominku”   była nowa książka kpt. Zbigniewa Saka „Dogonić horyzont” wydana przez wydawnictwo „Pomorze”.

Spotkanie odbyło się w środę 21 lutego w sali kominkowej INKU przy al. Wojska Polskiego 90. Opowieść o pisaniu książki uzupełniła prezentacja zdjęć z archiwum autora - od wieku przedszkolnego do czasów współczesnych.

Zbigniew Sak całe życie poświęcił morzu. Jest absolwentem Wydziału Nawigacyjnego Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie oraz Wydziału Transportu Morskiego Politechniki Szczecińskiej. Pracę magisterską pisał nt. „Przyszłość Żeglugi Promowej w Polsce”.

Był inicjatorem i współorganizatorem przedsiębiorstwa Polska Żegluga Bałtycka w Kołobrzegu. Był także inicjatorem powołania nowych połączeń promowych: ze Świnoujścia do Kopenhagi i z Gdyni do Karlskrony.

Pytany o powody pisania (to jego druga książka) szczerze przyznał, że pisze dla tych, którzy nic albo niewiele wiedzą o ludziach tego środowiska i trudnej historii tworzenia polskiej żeglugi promowej. Podczas spotkania osobiste przeżycia i emocje zawodowe Zbigniew Sak interesująco wiązał ze skomplikowanym tłem dziejów kraju i stosunków międzynarodowych.  

Bezpośrednie spotkanie z nowymi czytelnikami i przyjaciółmi zachęciło go do opowiedzenia niezwykłych historii z życia, jak choćby tej o fałszywym alarmie o podłożonej bombie na jednym z promów, którym dowodził czy o zagranicznych sojusznikach jego wizji związanych z transportem promowym.

O znaczącej wartości historycznej książki „Dogonić horyzont” świadczy wpisanie tego tytułu do prestiżowej serii Księgi Floty Ojczystej.

Elżbieta Karasiewicz

Fot.: Marta Kościucha