Grażyna Wojtczak (1949-2018), wśród widzów Pleciugi znana jako Ciocia Mela, była aktorką, animatorką kultury, edukatorką teatralną.

Zadebiutowała w 1967 r. w wałbrzyskim Państwowym Teatrze Lalek w sztuce „Klonowi bracia” Andrzeja Rettingera. W 1972 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski.

Z Teatrem Lalek „Pleciuga” związana była od 1971 roku. Wielokrotnie obsadzana w tytułowych rolach. Grała również w kilkunastu przedstawieniach telewizyjnych dla dzieci i dorosłych. Występowała w spektaklach teatralnych prezentowanych na festiwalach krajowych i zagranicznych. Doceniana przez widzów i krytyków, była laureatką wielu nagród indywidualnych i zespołowych.

Współpracowała z Teatrem „13 Muz”. Wraz z Leszkiem Zalewskim wzięła udział w spektaklach „I zamieszanie w magiach wielkie” (1972) wg Jerzego Harasymowicza oraz „Motyla miałem sen – opowieść o Nykyforze Drowniaku” (1976) – spektakl ten otrzymał główną nagrodę podczas szczecińskiego Przeglądu Teatrów Małych Form.

Brała udział w warsztatach muzyczno-teatralnych „Operanek” w Operze na Zamku. W latach 1978-1983 współpracowała ze szczecińską Agencją Artystyczną. Jako recytatorka brała udział w Szczecińskim Salonie Poezji (Zamek Książąt Pomorskich).

W 1990 wstąpiła do szczecińskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich, aktywnie uczestnicząc w organizowaniu wydarzeń kulturalnych.

W swojej działalności skupiała się przede wszystkim na propagowaniu edukacji teatralnej, prowadziła warsztaty teatralne w Teatrze Lalek „Pleciuga”, świetlicach środowiskowych, czytała bajki dzieciom w bibliotekach miejskich, zasiadała w jury w konkursach recytatorskich. W latach 2009-2016 pracowała przy organizacji Lata w Teatrze, projekcie Instytutu Teatralnego skierowanym do dzieci z mniejszych miejscowości województwa zachodniopomorskiego.

Aktywnie działała na rzecz dzieci specjalnej troski, współpracując ze szpitalami, fundacjami oraz domami dziecka. W latach 1999-2008 brała udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W Teatrze Lalek „Pleciuga” prowadziła warsztaty teatralne dla dzieci z zakresu technik teatralnych i animacji, na których najmłodsi mogli poznać tajniki zawodu aktora.

Wielokrotnie nagradzana – w trakcie swojej pracy artystycznej otrzymała m.in. Srebrną Honorową Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego, odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury, Brązowy Krzyż Zasługi, nagrodę Bursztynowy Pierścień.

Była bardzo bliską nam osobą – ciepła i życzliwa, wspierała nas, współpracowników, jak umiała najlepiej. Niezwykle zaangażowana, z Pleciugą związana była do końca.

W trakcie przypadających w marcu obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru miała świętować 50-lecie swojej pracy artystycznej.


sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie