Interesująco przebiegało morskie spotkanie na „Ładodze” odbyte 5 kwietnia, które jak zwykle w czwartki z pietyzmem, od lat organizuje Anna Neugebauer. Gościem i bohaterem wieczoru był kpt. ż. w. Zbigniew Sak, który prezentował swoją najnowszą książkę „Dogonić horyzont”, wydaną przez wydawnictwo POMORZE  Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Pomorze Zachodnie.

Autor dzielił się swoimi przemyśleniami na temat obranego zawodu i ponad 40 letnią prącą na morzu. O spisaniu swoich wspomnień zdecydowało – jak twierdził – współuczestnictwo w wielu ważnych a wręcz historycznych wydarzeniach, chęć przekazania kolejnym pokoleniom, często pozakulisowych działań, na ogół dotąd nieopisanych lub mało znanych. Kapitan Sak był najmłodszym dowódcą w powojennej flocie handlowej ( miał 28 lat jak został dowódcą statku m/s „Dunajec”). Był współinicjatorem i współtworzył Polską Żeglugę Bałtycką w  Kołobrzegu. Zainicjował cieszącą się ogromnym powodzeniem w środowisku młodzieży licealnej „Szkołę na morzu”, w której w rejsach do Kopenhagi, Ystad i Helsinek uczestniczyło ponad 15 tysięcy młodych ludzi z całej Polski. Kapitan organizował nowe połączenia promowe m.in. ze Świnoujścia do Kopenhagi i z Gdyni do Karlskrony. Równie spektakularnych wydarzeń w życiu kapitana było wiele, dlatego książka wzbudza spore zaciekawienie wśród czytelników, czego dowodem było spotkanie autorskie odbyte   na jednostce cumującej w sąsiedztwie szczecińskiej Łasztowni. Przybyło na nie sporo czytelników oraz ludzi z branży morskiej. Fragmenty opowiadań czytał Czesław Kramarz, a w przerwach morskich opowieści wyświetlano fragmenty z niedawnego   benefisu kapitana, podsumowującego jego dorobek życiowy, zorganizowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP. Były też filmowe wspomnienia z wodowania pierwszej książki autora „Z Lublina na oceany”.

Obecni na spotkaniu kapitanowie dzielili się swoimi wspomnieniami o przeżytych na  morzach trudnych chwilach. Kpt. ż. w. Wiktor Czapp przywołał wspomnienia ze wspólnych życiowych morskich szlaków, kpt. Jacek Trojanowski mówił o pierwszych swoich dziecięcych kontaktach z kapitanem Sakiem, który był dla niego idolem. Wspominał  to co pozostało w jego pamięci. Zawarł  wszystko w liście specjalnie do niego  adresowanym i ze wzruszeniem odczytanym. 

Przedstawicielka wydawcy a jednocześnie redaktorka książki kapitana Janina Piotrowska, mówiła o pracy redakcyjnej nad wydawnictwem chwaląc autora za znakomity, zwięzły i sugestywny język. Przypomniała, że „Dogonić horyzont” jest trzecią wydaną  książką przez młode wydawnictwo POMORZE należące do Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. W imieniu zarządu Stowarzyszenia zaprosiła zebranych na organizowane przez  środowisko dziennikarzy ciekawe spotkania „Przy Kominku” w siedzibie organizacji w Inkubatorze Kultury  oraz do Książnicy Pomorskiej na nietuzinkowe wieczory z  interesującymi osobami ze  świata kultury, sztuki i życia społecznego. Prosiła o śledzenie informacji na dwóch medialnych portalach tj. www.dziennikarze.szczecin.pl oraz Zachodniopomorskie Info.

Autorskie spotkanie kapitana Saka dowodzi, że książki o tematyce morskiej są potrzebne, od zawsze cieszą się zainteresowaniem, chociaż z ich wydaniem nie jest łatwo w obecnym mocno skomercjalizowanym świecie.

                                                                                                  JOT