17 maja o godz.17.00 w Sali Kameralnej Opery na Zamku odbędzie się uroczysta premiera. Tym razem nie będzie to spektakl muzyczny, ale premiera najnowszej książki Krystyny Pohl, szczecińskiej dziennikarki, publicystki, autorki kilkunastu książek o tematyce marynistycznej. Wydawcą jest Opera na Zamku, która książkę pt. „W krainie czaru i uśmiechu czyli dwie dekady Teatru Muzycznego na Potulickiej” zamówiła.

Tak naprawdę pracę nad książką zaczęłam w 2011 roku, zbierałam materiały i pisałam ją około dwóch lat, ale nie mogłam znaleźć wydawcy. Po kilku latach zwróciła się do mnie dyrekcja Opery na Zamku, która poszukiwała godnego wydawnictwa książkowego na swój jubileusz 70. lecia. To dzięki nim ta książka ujrzała światło dzienne – wyjaśnia autorka.

Za cel postawiła sobie dotarcie do możliwie jak największej liczby artystów występujących na deskach szczecińskich scen muzycznych, pracowników zaplecza technicznego i widzów. Znalazła wiele niepublikowanych fotografii, razem (tych znanych i unikatowych) jest w książce ponad 200. Pochodzą z archiwum Opery i ze zbiorów prywatnych.

Dla miłośników historii scen muzycznych naszego miasta mamy dobrą informację. Kto nie zdąży przyjść 17 maja do Opery, by uzyskać autograf Krystyny Pohl, może wybrać się do Starej Rzeźni na kolejne jej spotkanie autorskie. Odbędzie się ono 23 maja o godz. 18.00. To spotkanie nie będzie tylko prezentacją autorki i jej „najmłodszego literackiego dziecka”, ale także okazją do posłuchania arii i duetów z oper oraz operetek w wykonania artystów Opery na Zamku.

o2