Jak zapewniał Jerzy Stuhr śpiewać każdy może, tak więc i lekarze, choć na co dzień ortopedzi, ginekolodzy, fizjoterapeuci uprawiają zawód mający związek z ratowaniem ludzkiego zdrowia i życia oraz solidnym wykształceniem i praktyką . Uprawianie sztuki pozostawiają więc na deser – tych kilka wolnych chwil, kiedy staną na scenie i zaśpiewają.

          W dniach 25 – 26 maja odbył się w Szczecinie VIII MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD LEKARZY ŚPIEWAJĄCYCH „MUSICA MORES CONFIRMAT”. W programie przeglądu znalazły się: koncert dla pacjentów, który odbył się w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie, sympozjum naukowe pt. Wpływ miejsca zamieszkania na zdrowie (referat Ryszarda Kotli wygłoszony w sali konferencyjnej hotelu Fokus), wycieczka statkiem po porcie oraz koncert finałowy VIII edycji Międzynarodowego Przeglądu Lekarzy Śpiewających, a w roli gwiazdy wieczoru wystąpił Mr. Tomm. Koncert odbył się w sali Iluzjon Starej Rzeźni na  Łasztowni. 

-  Nasz Przegląd Lekarzy Śpiewających jest jedynym w Polsce, wymyślilismy go razem z Wojtkiem Żebrowskim i to jest nasze dziecko, patronuje nam szczecińska magnolia. Ideą przeglądu są koncerty dla chorych w szpitalach, integracja lekarzy i  chwila oddechu w ciężkiej pracy. Poza tym popularyzujemy nasze piękne miasto. Zrezygnowaliśmy z nagradzania miejscami laureatów, każdy kto wystąpi w finale jest zwycięzcą, otrzymuje nagrodę w postaci obrazu pędzla Barbary Kleist - informuje dr Iwona Charkiewicz, dyrektor artystyczny imprezy. 

      Wystąpiło w niej  9 wykonawców (solo w duecie i zespołowo), a każdy z nich prezentowął zupełnie inny styl muzyczny. Michael Herbich lek. n.med., specjalista ginekologii i położnictwa ze sceniczną rutyną i salonowym wdziękiem wykonał utwory z repertuaru Morrisa Alberta i   Engelberta Humperdincka. Zespół wokalno - instrumentalny „Druga klinika” z Łodzi, składający się z lekarzy pracujących w II klinice Urologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ( Adam Madej, gitara rytmiczna, vocal, Mateusz Mroczek ,gitara basowa oraz Sebastian Tomala, instrumenty perkusyjne) zaprezentował swoje autorskie utwory z gatunku soft rock/piosenka autorska - „Przez wszystkie dni” i „Lotnisko”. W subtelnych kabaretowych klimatach gustowała szczecinianka dr.hab. n.med Karolina Kłoda, która  wraz  z akompaniamentem męża  wykonała piosenkę z repertuaru kabaretu „Potem”pt. Jabłuszko i piosenkę Cz. Niemena - „Domek bez adresu”. Duet fizjoterapeutów ze Szczecina Magdalena Żak i Marek Boberski balladowo i lirycznie wykonali piosenki K. Kowalskiej „Już nie zapomnę” i z repertuaru Starego Dobrego małżeństwa  - ”Kim właściwie była ta piękna pani”. Wreszcie ostatnim i najmłodszym finalistą przeglądu był Dominik Good, student fizjoterapii szczecińskiego PUM, który z dużą wokalną swobodą i musicalowym zacięciem wykonał utwory z repertuaru Toma Odella i Michała Bajora.

- Lekarze i personel medyczny oraz terapeutyczny  uprawiają zawód absorbujący, stresujący, niejednokrotnie ratując ludzkie życie. Myślę, że to budzi w nich pokłady wrażliwości, po to by  oswoić się  z lękiem i cierpieniem świadomie uprawiają sztukę co  pozwala im na stworzenie, zaproponowanie lepszej wersji człowieka, a wspólne przeżywanie sztuki zbliża  do siebie. W sztuce nie chodzi tylko o to by była uprawiana na najwyższym poziomie, ale by zawierała i przekazywała ludzkie emocje. Estoński kompozytor Arno Pärt stwierdził że w sztuce wszystko jest możliwe a jednocześnie nic nie jest konieczne” - wyjaśnił jeden z wokalistów Marek Rudnicki.

RKOTLA IMG 83391

        Organizatorami i sponsorami Przeglądu była Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie oraz Senat Obywateli Szczecina. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego  koncertu był  prof. Jacek Rudnicki, jego zastępcą Grzegorz Czajkowski, wspierali ich Jolanta Boguszewska i Wojciech  Żebrowski. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu była dyrygentka chóralna dr Iwona Charkiewicz, a patronem medialnym Biuletyn Okręgowej Izby Lekarskiej  „Vox Medici”.

Tekst H. Kwiatkowska

Foto: R. Kotla