(rozmowa z Bohdanem Boguszewskim dyrektorem artystyczny MFM Sacrum - Non Profanum)

- Zbliża się kolejna, XIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego  Sacrum  Non Profanum, czy wszystko zapięte na tzw. ostatni guzik?

- Tegoroczny SNP odbędzie się w dniach 9 sierpnia a zakończy18 sierpnia, od kilku lat koncerty odbywają się w trzech miastach (podobnie w tym roku): Szczecinie, Berlinie i Trzęsaczu. W sierpniu będziemy przede wszystkim słuchać utworów Ignacego Jana Paderewskiego, ale także dzieła innych wybitnych twórców.  Będzie można usłyszeć również  dzieła Mistrza Paderewskiego w transkrypcjach wykonanych m.in. przez polskich czołowych muzyków jazzowych, ale to niespodzianka.

- Co proponuje Pan słuchaczom na początek?

- 9 sierpnia zaczniemy nietypowo … bo w kinie  i to seansem filmowym. Obejrzymy film dokumentalny Wiesława Dąbrowskiego „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy”.     Po filmie odbędzie się konferencja popularno – naukowa  pt. „Niepodległość wygrał na fortepianie”.Wezmą w niej udział muzykolodzy, krytycy muzyczni i melomani. 

       Drugiego dnia (10.08) koncert w Filharmonii Szczecińskiej, na którym zostaną wykonane 4 utwory Paderewskiego. Będziemy gościć dwójkę  pianistów z Ukrainy (Mariannę Humetską i Ivana Shemchuka, absolwenta Bydgoskiej Akademii Muzycznej), artystów ze Lwowa. Towarzyszyć im będzie orkiestra Filharmonii Lwowskiej oraz dwóch dyrygentów(Vołodymir Syvokhip i Bohdan Boguszewski).Wykonane zostaną; Uwertura Paderewskiego, Fantazja Polska na tematy własne, Menuet G-dur (w opr. Marka Jasińskiego) i Koncert a – moll na fortepian i orkiestrę.

      W sobotę 11. sierpnia także w  Filharmonii usłyszymy standardy jazzowe m.in. D. Ellingtona, G. Gershwina oraz utwory nawiązujące do twórczości patrona I.J. Paderewskiego, zagrają je muzycy światowego formatu  - Adam Makowicz (fortepian) i Krzysztof Medyna (saksofon )

         Niedziela 12. sierpnia to koncert w Berlinie w Bazylice  p. w. św. Jana Chrzciciela. Orkiestra Filharmonii Lwowskiej wykona Symfonię h- moll  „Polonia” Paderewskiego. Poniedziałek, 13. sierpnia wracamy do Szczecina, gdzie w Katedrze św. Jakuba  powtórzona zostanie Symfonia h- moll. Melomani będą także mieli możliwość wysłuchania koncertu, który na organach katedralnych wykona Roman Perucki od wielu lat piastujący w Gdańsku funkcję dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. 

- Kolejnym miejscem akcji to kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu, jakich wykonawców tam usłyszymy?

-  Do Trzęsacza przenosimy się na kilka dni, a więc we wtorek 14. sierpnia Krakowski Kwintet Dęty  z pianistką Beatą Bilińską wykonają nie tylko utwory Paderewskiego, ale także napisane przez innych kompozytorów. We środę 15. sierpnia Kinga Borowska (sopran z Berlina) z akompaniamentem Mirosławy Białas zaśpiewa pieśni  Paderewskiego, a szczeciński pianista Sławomir Wilk zagra Sonatę fortepianową es-moll  Paderewskiego. We czwartek 16. sierpnia Katarzyna Ganczarska (organy) oraz zespół Harmonijek Ustnych „Animato” zagrają utwory kilku kompozytorów w tym patrona festiwalu.

       Piątek 17. sierpnia w Trzęsaczu  to dzień specjalny – Dzień Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Wystąpią: Maria Fukumoto (organy), Michała Gajda (akordeon), Julia Wolańska – Gajda ( (fortepian), Natalia Chudzicka (flet), Tadeusz Sośniak  (fortepian) i Julia Dmochowska także grająca na fortepianie. Sobota 18. sierpnia - Trzesacz - to koncert finałowy festiwalu, na którym wystąpi Szczecin Philharmonic Big Band, jego członkowie zagrają różne utwory, także transkrypcje utworów Paderewskiego.

- Jak długo przygotowuje się tak bogaty w wydarzenia festiwal?

- Od lat działamy w perspektywie trzyletniej, znani i uznani artyści mają swoje plany koncertowe, a my chcąc gościć ich musimy konstruować program perspektywicznie.

- Dzięki komu odbywa się już po raz kolejny ten festiwal?

- Patroni honorowi to osoby, których nazwiska otwierają nam wiele drzwi i znacznie ułatwiają prace organizacyjne – minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz , metropolita szczecińsko - kamieński Abp. Andrzej Dzięga oraz metropolita Berlina ks. Abp. Heiner Koch. A jeśli chodzi o rzecz tak przyziemną, ale niezbędną czyli pieniądze to  mamy je m.in. dzięki wieloletniej współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędem Marszałkowskim, Miastem Szczecin i  ostatnio z Zarządem Portów Szczecin-Świnoujście i firmą Lekam. 

- Kto organizuje festiwal ?

- Grupa ludzi, którzy to robią od lat  pomagając wielokrotnie bezinteresownie, mam tu na myśli  wolontariuszy oraz  członków Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalnego ACADEMIA. Współpracujemy z firmą płytową DUX, która rejestruje nam koncerty. 

- Jak można nabyć bilety czy wejściówki na koncerty ?

- Dystrybucją  biletów zajmie się w tym roku firma Bilety fm. W wolnej sprzedaży także będą bilety przed koncertami (w miarę wolnych miejsc na widowni)

- Czyje utwory usłyszymy za rok ?

- W związku z przypadającą w 2019 roku dwusetną rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki na festiwalu SNP usłyszymy jego utwory.

- Dziękuję za rozmowę.

 

Bohdan Boguszewski Foto Tomasz Najder

 prof. Bohdan Boguszewski

Współtwórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, prowadził koncerty w większości krajów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Oklaskiwano go w kopenhaskim Konserwatorium Królewskim, w Filharmonii Berlińskiej, Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie i w siedzibie hamburskich filharmoników. Z Orkiestrą Academia nagrał sześć CD. W roku 2010 zamykał nowojorski Międzynarodowy Rok Chopinowski w Lincoln Center i Carnegie Hall. Za wyjątkowe wydarzenie artystyczne Szczecina uznano inaugurację festiwalu Sacrum Non Profanum z roku 2013, kiedy to poprowadził w obecności Krzysztofa Pendereckiego dzieło Mistrza – Powiało na mnie morze snów, pieśni zadumy i nostalgii. Na Uniwersytecie Szczecińskim utworzył dwa kierunki: Muzykologię i Edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej, która odegrała kluczową rolę w powstaniu Akademii Sztuki w Szczecinie. Za wybitne osiągnięcia Kapituła Klubu Liderów Nauki przyznała Profesorowi Zachodniopomorskiego Nobla 2010 w dziedzinie nauk artystycznych. Spośród wielu odznaczeń dyrygent ceni szczególnie Wielki Order Świętego Ottona z Bambergu i Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.