(rozmowa z Bohdanem Boguszewskim dyrektorem artystyczny MFM Sacrum - Non Profanum)

- Zbliża się kolejna, XIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego  Sacrum  Non Profanum, czy wszystko zapięte na tzw. ostatni guzik?

- Tegoroczny SNP odbędzie się w dniach 9 sierpnia a zakończy18 sierpnia, od kilku lat koncerty odbywają się w trzech miastach (podobnie w tym roku): Szczecinie, Berlinie i Trzęsaczu. W sierpniu będziemy przede wszystkim słuchać utworów Ignacego Jana Paderewskiego, ale także dzieła innych wybitnych twórców.  Będzie można usłyszeć również  dzieła Mistrza Paderewskiego w transkrypcjach wykonanych m.in. przez polskich czołowych muzyków jazzowych, ale to niespodzianka.

- Co proponuje Pan słuchaczom na początek?

- 9 sierpnia zaczniemy nietypowo … bo w kinie  i to seansem filmowym. Obejrzymy film dokumentalny Wiesława Dąbrowskiego „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy”.     Po filmie odbędzie się konferencja popularno – naukowa  pt. „Niepodległość wygrał na fortepianie”.Wezmą w niej udział muzykolodzy, krytycy muzyczni i melomani. 

       Drugiego dnia (10.08) koncert w Filharmonii Szczecińskiej, na którym zostaną wykonane 4 utwory Paderewskiego. Będziemy gościć dwójkę  pianistów z Ukrainy (Mariannę Humetską i Ivana Shemchuka, absolwenta Bydgoskiej Akademii Muzycznej), artystów ze Lwowa. Towarzyszyć im będzie orkiestra Filharmonii Lwowskiej oraz dwóch dyrygentów(Vołodymir Syvokhip i Bohdan Boguszewski).Wykonane zostaną; Uwertura Paderewskiego, Fantazja Polska na tematy własne, Menuet G-dur (w opr. Marka Jasińskiego) i Koncert a – moll na fortepian i orkiestrę.

      W sobotę 11. sierpnia także w  Filharmonii usłyszymy standardy jazzowe m.in. D. Ellingtona, G. Gershwina oraz utwory nawiązujące do twórczości patrona I.J. Paderewskiego, zagrają je muzycy światowego formatu  - Adam Makowicz (fortepian) i Krzysztof Medyna (saksofon )

         Niedziela 12. sierpnia to koncert w Berlinie w Bazylice  p. w. św. Jana Chrzciciela. Orkiestra Filharmonii Lwowskiej wykona Symfonię h- moll  „Polonia” Paderewskiego. Poniedziałek, 13. sierpnia wracamy do Szczecina, gdzie w Katedrze św. Jakuba  powtórzona zostanie Symfonia h- moll. Melomani będą także mieli możliwość wysłuchania koncertu, który na organach katedralnych wykona Roman Perucki od wielu lat piastujący w Gdańsku funkcję dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. 

- Kolejnym miejscem akcji to kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu, jakich wykonawców tam usłyszymy?

-  Do Trzęsacza przenosimy się na kilka dni, a więc we wtorek 14. sierpnia Krakowski Kwintet Dęty  z pianistką Beatą Bilińską wykonają nie tylko utwory Paderewskiego, ale także napisane przez innych kompozytorów. We środę 15. sierpnia Kinga Borowska (sopran z Berlina) z akompaniamentem Mirosławy Białas zaśpiewa pieśni  Paderewskiego, a szczeciński pianista Sławomir Wilk zagra Sonatę fortepianową es-moll  Paderewskiego. We czwartek 16. sierpnia Katarzyna Ganczarska (organy) oraz zespół Harmonijek Ustnych „Animato” zagrają utwory kilku kompozytorów w tym patrona festiwalu.

       Piątek 17. sierpnia w Trzęsaczu  to dzień specjalny – Dzień Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Wystąpią: Maria Fukumoto (organy), Michała Gajda (akordeon), Julia Wolańska – Gajda ( (fortepian), Natalia Chudzicka (flet), Tadeusz Sośniak  (fortepian) i Julia Dmochowska także grająca na fortepianie. Sobota 18. sierpnia - Trzesacz - to koncert finałowy festiwalu, na którym wystąpi Szczecin Philharmonic Big Band, jego członkowie zagrają różne utwory, także transkrypcje utworów Paderewskiego.

- Jak długo przygotowuje się tak bogaty w wydarzenia festiwal?

- Od lat działamy w perspektywie trzyletniej, znani i uznani artyści mają swoje plany koncertowe, a my chcąc gościć ich musimy konstruować program perspektywicznie.

- Dzięki komu odbywa się już po raz kolejny ten festiwal?

- Patroni honorowi to osoby, których nazwiska otwierają nam wiele drzwi i znacznie ułatwiają prace organizacyjne – minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz , metropolita szczecińsko - kamieński Abp. Andrzej Dzięga oraz metropolita Berlina ks. Abp. Heiner Koch. A jeśli chodzi o rzecz tak przyziemną, ale niezbędną czyli pieniądze to  mamy je m.in. dzięki wieloletniej współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędem Marszałkowskim, Miastem Szczecin i  ostatnio z Zarządem Portów Szczecin-Świnoujście i firmą Lekam. 

- Kto organizuje festiwal ?

- Grupa ludzi, którzy to robią od lat  pomagając wielokrotnie bezinteresownie, mam tu na myśli  wolontariuszy oraz  członków Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalnego ACADEMIA. Współpracujemy z firmą płytową DUX, która rejestruje nam koncerty. 

- Jak można nabyć bilety czy wejściówki na koncerty ?

- Dystrybucją  biletów zajmie się w tym roku firma Bilety fm. W wolnej sprzedaży także będą bilety przed koncertami (w miarę wolnych miejsc na widowni)

- Czyje utwory usłyszymy za rok ?

- W związku z przypadającą w 2019 roku dwusetną rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki na festiwalu SNP usłyszymy jego utwory.

- Dziękuję za rozmowę.

 

Bohdan Boguszewski Foto Tomasz Najder

 prof. Bohdan Boguszewski

Współtwórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, prowadził koncerty w większości krajów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Oklaskiwano go w kopenhaskim Konserwatorium Królewskim, w Filharmonii Berlińskiej, Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie i w siedzibie hamburskich filharmoników. Z Orkiestrą Academia nagrał sześć CD. W roku 2010 zamykał nowojorski Międzynarodowy Rok Chopinowski w Lincoln Center i Carnegie Hall. Za wyjątkowe wydarzenie artystyczne Szczecina uznano inaugurację festiwalu Sacrum Non Profanum z roku 2013, kiedy to poprowadził w obecności Krzysztofa Pendereckiego dzieło Mistrza – Powiało na mnie morze snów, pieśni zadumy i nostalgii. Na Uniwersytecie Szczecińskim utworzył dwa kierunki: Muzykologię i Edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej, która odegrała kluczową rolę w powstaniu Akademii Sztuki w Szczecinie. Za wybitne osiągnięcia Kapituła Klubu Liderów Nauki przyznała Profesorowi Zachodniopomorskiego Nobla 2010 w dziedzinie nauk artystycznych. Spośród wielu odznaczeń dyrygent ceni szczególnie Wielki Order Świętego Ottona z Bambergu i Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie