- To jest partytura Symfonii H-moll „Polonia” Paderewskiego. W Paryżu ukazała się na rynku w 1905 roku , w Polsce dopiero po ponad stu latach.  W Szczecinie najprawdopodobniej odbędzie się jej prawykonanie – zapowiedział prof. Bohdan Boguszewski, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum. Te i inne szczegóły ujawnił podczas konferencji prasowej, która odbyła się w związku ze zbliżającą się tegoroczną,  XIV edycją festiwalu 23 lipca,  w Urzędzie Miejskim w Szczecinie.

    Dziennikarzy przywitał wiceprezydent Soska, podkreślając jak ceni tak wspaniały i rozsławiający Szczecin międzynarodowy festiwal muzyczny. Zapewnił, że zgodnie z tegorocznymi obchodami 100. lecia niepodległości twórcy festiwalu zadbali o wykonanie utworów J.I. Paderewskiego wielkiego i sławnego na świecie pianisty, kompozytora i patrioty. Dalsze informacje przekazała rzeczniczka festiwalu Anna Koprowicz oraz jego współtwórca B. Boguszewski.

    Festiwal będzie trwał od 9.tego do 18.tego sierpnia i proponuje słuchaczom bardzo zróżnicowane formy edukacji muzycznej oraz liczne koncerty kameralnie jak i wykonane przez orkiestrę zarówno w Szczecinie jak też w Berlinie i Trzęsaczu. Oprócz rodzimych instrumentalistów (fortepian, organy, harmonijki ustne) podczas festiwalu wystąpią młodzi ale już utytułowani pianiści z Ukrainy, a także po raz drugi Orkiestra Filharmonii Lwowskiej

          Publiczność wysłucha nie tylko utworów J.P. Paderewskiego ale także innych kompozytorów muzyki klasycznej np. Haydna, Chopina , Brahmsa oraz standardów jazzowych. Te wykona największa niespodzianka artystyczna festiwalu, duet  – Adam Makowicz wraz z saksofonistą Krzysztofem Medyną oraz podczas finałowego koncertu plenerowego Szczecin Philharmonic Big Band.

     Patroni honorowi to minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, metropolita szczecińsko - kamieński Abp. Andrzej Dzięga oraz metropolita Berlina ks. Abp. Heiner Koch. Festiwal jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski, Miasto Szczecin, Zarząd Portów Szczecin-Świnoujście, Fundacja Współpracy Polsko - Niemieckiej  i firma Lekam. 

A oto szczegółowy program  festiwalu :

        9.08.18 - seans filmowy w szczecińskim kinie „Pionier” , film dokumentalny Wiesława Dąbrowskiego - „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy”. Po filmie odbędzie się konferencja popularno – naukowa  pt. „Niepodległość wygrał na fortepianie”.

       10.08 koncert w Filharmonii Szczecińskiej, na którym zostaną wykonane 4 utwory Paderewskiego. Wystąpią pianiści z Ukrainy. Towarzyszyć im będzie orkiestra Filharmonii Lwowskiej oraz dwóch dyrygentów (Vołodymir Syvokhip i Bohdan Boguszewski).

       11.08. także w  Filharmonii usłyszymy standardy jazzowe m.in. D. Ellingtona, G. Gershwina, B. Goodmana oraz utwory nawiązujące do twórczości patrona I.J. Paderewskiego, zagrają je muzycy światowego formatu  - Adam Makowicz (fortepian) i Krzysztof Medyna (saksofon).

  1. 08. koncert w Berlinie w Bazylice  p. w. św. Jana Chrzciciela. Orkiestra Filharmonii Lwowskiej wykona Symfonię h- moll  „Polonia” Paderewskiego.

    13.08. Szczecin, gdzie w Katedrze św. Jakuba  powtórzona zostanie Symfonia h- moll. Melomani będą także mieli możliwość wysłuchania koncertu, który na organach katedralnych wykona  Roman Perucki, od wielu lat piastujący w Gdańsku funkcję dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. 

    14.08. Trzęsacz - Krakowski Kwintet Dęty  z pianistką Beatą Bilińską  wykonają nie tylko utwory Paderewskiego, ale także napisane przez innych kompozytorów.

   15.08. Trzęsacz - Kinga Borowska (sopran z Berlina) z akompaniamentem Mirosławy Białas zaśpiewa pieśni  Paderewskiego,  a szczeciński pianista Sławomir Wilk zagra Sonatę fortepianową es-moll  Paderewskiego.

    16.08. Trzęsacz-  Katarzyna Ganczarska  (organy) oraz zespół Harmonijek Ustnych „Animato” zagrają utwory kilku kompozytorów w tym patrona festiwalu.

   17.08 w Trzęsaczu  to dzień specjalny – Dzień Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Wystąpią: Maria Fukumoto (organy), Michała Gajda (akordeon), Julia Wolańska – Gajda ( (fortepian), Natalia Chudzicka (flet), Tadeusz Sośniak  (fortepian) i Julia Dmochowska także grająca na fortepianie.

   18.08.- Trzęsacz -  to koncert finałowy festiwalu, na którym wystąpi Szczecin Philharmonic Big Band, jego członkowie zagrają utwory m.in: Duka Elingtona, Charlyego Parkera., Milesa Davisa ,Joe Zawinula, a także transkrypcje utworów Paderewskiego.

Tekst i foto:H. Kwiatkowska


sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie