W dniach 19 – 23 września odbywa się w Filharmonii w Szczecinie  niezwykły , bo zakładający syntezę wielu dziedzin sztuki,  MDF Festiwal 2018 – MUSIC.DESIGN.FORM.  Artyści proponują dorosłej publiczności  wystawy mebli , zdjęć, wykłady o muzyce i sztuce , koncerty, panele dyskusyjne, warsztaty dla studentów szkół artystycznych i imprezę taneczną.   Dla dzieci przygotowano warsztaty   tworzenia instrumentów muzycznych  oraz  koncert pt.” Nawigator - muzyczny logotyp miasta”.

Na czas Festiwalu wnętrze Filharmonii w Szczecinie zamieni się w olbrzymią  galerię – wystawę mebli, wielkoformatowych zdjęć i designu, tworząc wyjątkową scenografię dla wszystkich festiwalowych wydarzeń. Będzie można obejrzeć m.in.: meble zaprojektowane przez jednego z najwybitniejszych architektów klasycznego modernizmu – Ludwiga Mies van der Rohe’a, wystawę fotografii „Duński design w obiektywie Piotra Topperzera” oraz instalację interaktywną autorstwa grupy panGenerator. Przez pięć dni festiwalowych, od 19 do 23 września Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie będzie miejscem, w którym dźwięk, światło, architektura i  sztuka użytkowa zostaną scalone w jeden spójny przekaz artystyczny

Konferencja prasowa dla dziennikarzy lokalnych i regionalnych mediów ( przygotowana bardzo starannie) odbyła się 19 września  w sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie. Zaprezentowano fragmenty wizualizacji do koncertów "Nawigator - muzyczny logotyp miasta" (koncerty odbędą się 22 września o godz. 16:00 i 18:00),  autorką  wizualizacji jest Pani Pawlosky (Katarzyna Pawłowska).        O festiwalowych   wystawach i wydarzeniach opowiedzieli: Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii i Szczecinie,  Mateusz Czarnowski, Filharmonia w Szczecinie, kompozytor, aranżer, instrumentalista,  Kinga Rozkrut, kierownik Sekcji Wydarzeń Artystycznych Filharmonii w Szczecinie,  Agata Kolasińska, kierownik Centrum Edukacji Filharmonii w Szczecinie i Marta Szyłko-Zaborowska, Filharmonia w Szczecinie, koordynatorka  festiwalowych wystaw. A oto kolejne propozycje:

- Obiekt a przestrzeń. Mies van der Rohe w Filharmonii. W przestrzeni na co dzień niedostępnej dla publiczności (w  salonie VIP) zagoszczą meble projektu Ludwiga Mies van der Rohe (1886-1969), niemieckiego architekta modernistycznego, projektanta mebli i propagatora minimalizmu. Meble, pochodzące z prywatnej kolekcji, weszły do kanonu współczesnego designu i mimo upływu 80 lat nie straciły nic ze swojej ponadczasowości.

- Duński design w obiektywie Piotra Topperzera. Piotr Topperzer urodził się w 1948 roku we Wrocławiu. W Danii, w której mieszka od 1968 roku, ukończył szkołę fotograficzną, a następnie założył własne atelier. Zaczynał od portretów na zamówienie, fotografował ludzi ze sfer finansowych, przemysłowych oraz znajomych i przyjaciół. Z czasem coraz częściej portretował ważne postaci z duńskich środowisk twórczych i artystycznych. Na wystawie „Duński design w obiektywie Piotra Topperzera” zostaną zaprezentowane fotografie przedstawiające duńskie projekty użytkowe – biżuterię, meble, wyposażenie mieszkań.

- Wystawa retrospektywna grupy Apparatjik.  To multidyscyplinarna grupa założona przez Magne Furuholmena (znanego z zespołu A Ha), Guy'a Berrymana, Jonasa Bjerre'a i Martina Terefe, współpracujących na różnych polach w dziedzinie kultury i sztuki. Wystawa prezentuje retrospektywne spojrzenia na dzieła wizualne, obiekty, książki i filmy z twórczości grupy. Zobaczymy także nowe prace graficzne związane z historią artystki Julii Pastrana.

- Instalacja interaktywna autorstwa grupy panGenerator. Jeden z najbardziej charakterystycznych elementów architektury wnętrza Filharmonii w Szczecinie – spiralne schody – stał się podstawą interaktywnej instalacji audiowizualnej. Spirala schodów została przekształcona w studnię, w której głosy gości festiwalowych przybiorą materialną i wizualną formę. W taki sposób powstanie wyjątkowe widowisko architektoniczno-muzyczno-świetlne. Twórca instalacji – grupa panGenerator zajmuje się projektowaniem i sztuką nowych mediów, łącząc ze sobą nowoczesne media cyfrowe z niebanalnymi formami przestrzennymi i interakcją.

- Modernizm w nowym ujęciu  to wystawa wzornictwa skandynawskiego. Galeria Poziom 4 na czas festiwalu stanie się przystanią dla skandynawskiego designu. Showroom "Wczasowa" dzięki producentowi mebli MENU zaaranżuje przestrzeń, w której pokaże piękno przedmiotów codziennego użytku. Proste i eleganckie sofy, funkcjonalne stoliki, elementy wyposażenia wnętrz zaprojektowane z najwyższą starannością przy współpracy z najbardziej kreatywnymi nazwiskami ze świata architektury i designu stanowią kwintesencję współczesnego wzornictwa. Producent pracuje z lokalnymi rzemieślnikami na całym świecie by, korzystając z ich umiejętności, tworzyć mądre rozwiązania i przedmioty, które będą nowoczesne, a jednocześnie ponadczasowe.

- Wystwa Beliani Arvika. Meble to wyjątkowy element wystroju. Kreują przestrzeń, w której się znajdują, a także – poprzez idealne dopasowanie – nadają jej niepowtarzalnego charakteru. Mogą stać się doskonałym uzupełnieniem, wyrazistym akcentem, a co za tym idzie – również nowoczesną sztuką użytkową, inspirującą odbiorców do eksperymentowania z różnymi stylami aranżacji wnętrz. Będzie można przekonać się o tym podczas wystawy Beliani Arvika zaprezentowanej w holu głównym Filharmonii, który na czas festiwalu zostanie zaaranżowany m.in. meblami marki Beliani.

 - Ready for use | ready for play – wystawa mebli studentów i absolwentów Akademii Sztuki w Szczecinie jest próbą interakcji z odwiedzającymi przestrzeń Filharmonii. Prezentowane prototypy to jedyne egzemplarze danych idei i rozwiązań – w nawiązaniu do nazwy wystawy – gotowe do użytku, gotowe do „zabawy” z użytkownikiem. Wszystkie projekty są skoncentrowane na możliwościach zmiany wyglądu, funkcji czy przeznaczenia poprzez mobilność zastosowanych „mechanizmów” i materiałów. Mobilność w połączeniu z kreatywnością projektantek zaprasza użytkownika do swoistego dialogu z designem. Zaprezentowane prace powstały w Katedrze Architektury Wnętrz i Form Użytkowych na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Autorkami prac są: Katarzyna Dobrowolska [pufa], Urszula Kalczyńska [stożek światła], Julia Kusa [sofa triada], Zofia Szczepaniak [Bøyd2].

Publiczność  festiwalowa będzie także miała możliwość wzięcia udziału w koncertach :  

-  An Evening of Chamber Music by Philip Glass. Wykonawcy: Tim Fain – skrzypce,, Matta Haimovitza – wiolonczela i Maki Namekawy – fortepian.

Philip Glass urodził się w 1937 roku, z wykształcenia matematyk i filozof, z wyboru kompozytor. Ikona muzyki współczesnej, przedstawiciel nurtu minimalistycznego. Amerykański kompozytor, który dla kultury masowej jest tym samym czym Steven Spielberg dla kina czy Mario Testino dla fotografii modowej. Taki jest właśnie Glass, trzykrotnie nominowany do Oscara (za ścieżki dźwiękowe do filmów: „Kundun”, „Truman Show”, „Godziny”), zdobywca Złotego Globu (za ścieżkę dźwiękową do filmu „Truman Show”) i nagrody BAFTA za „Godziny”.

- Beardyman

 Artysta w finałowej części koncertu wykorzysta set, w którym pojawią się sekwencje różnych gatunków muzycznych. Beardyman to brytyjski artysta – dwukrotny Mistrz Wielkiej Brytanii w beatboxie, „pseudo-didżej", „supergwiazda youtube'a", a także producent i kabareciarz, tworzący m.in. na żywo kompozycje inspirowane podpowiedziami widzów. Według brytyjskiej stacji BBC – „Król dźwięku i szafarz bitu". Artysta na żywo zaprezentuje swoje możliwości na scenie w holu Filharmonii w Szczecinie.

- „Nawigator – muzyczny logotyp miasta” to dzieło stworzone w ramach zamówienia kompozytorskiego, specjalnie na MUSIC.DESIGN.FORM Festival, przedstawiające dźwiękowe logotypy największych szczecińskich placów. Koncert przeznaczony jest dla dzieci od lat 6.

Kompozytorzy: Aleksandra Garbal, Alicja Gronau, Aleksandra Kościów, Artur Kroschel, Monika Kędziora, Magdalena Cynk, Olga Hans, Sławomir Zamuszko, Artur Cieślak, Janusz Stalmierski

Wykonawcy: Feel Harmony Quintet (Joanna Kowalczyk – flet, Izabela Kokosińska – obój, Bogusław Jakubowski – klarnet, Edyta Moroz – fagot, Katarzyna Sułkowska – róg)

Utwór składa się z dziesięciu miniatur, wyrażających muzycznie przestrzeń Szczecina i jej różne wymiary. Każda kompozycja jest dźwiękowym znakiem wybranego placu w Szczecinie. Usłyszymy m.in. Plac Grunwaldzki, Orła Białego czy Rodła. Dzięki wizualizacjom skorelowanym z muzyką koncert będzie mieć wymiar multimedialny. Po raz pierwszy w sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie zostanie wykorzystana technika mappingu 3D, która polega na nakładaniu dwuwymiarowego obrazu na trójwymiarowy obiekt.

 

- Dimensions of Music Form

Kompozytor: Flint Juventino Beppe

Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Rune Bergmann - dyrygent

The Sound of Szczecin

Kompozytor: Apparatjik

Aranżacja na orkiestrę: Mateusz Czarnowski   

Wykonawcy: Apparatjik (Jonas Bjerre, Magne Furuholmen, Martin Terefe),  Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Rune Bergmann - dyrygent

Realizacja techniczna: Autokolor (Stefan Brunner, Timm Ringewaldt)

Partner: BMW Bońkowscy

- A Heroine for our time – the artist Julia Pastrana

Kompozytor: Apparatjik

Aranżacja na orkiestrę: Mateusz Czarnowski    

Wykonawcy: Concha Buika – wokal, Apparatjik (Jonas Bjerre, Magne Furuholmen, Martin Terefe), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Rune Bergmann – dyrygent

„A Heroine for our time – the artist Julia Pastrana” to światowa prapremiera orkiestrowej wersji utworu „Heroine of our time”, opartego na materiale muzycznym do powstającej opery o tragicznym życiu meksykańskiej artystki cyrkowej Julii Pastrana. Historia o osobliwej kobiecie z brodą, jej losie i samotności zostanie opowiedziana muzyczno-świetlnymi obrazami tworzonymi wspólnie przez grupę Apparatjik, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie, a także Conchę Buikę - hiszpańską wokalistkę i kompozytorkę.

Apparatjik to skandynawski zespół znany ze swojego awangardowego podejścia do brzmienia synth-popowego. Aktualnie tworzą go: Magne Furuholmen, członek i założyciel zespołu „A-ha” (gitarzysta i klawiszowiec), Jonas Bjerre z duńskiego zespołu rockowego „Mew” (wokalista i gitarzysta) oraz Martin Terefe (perkusista i producent). Wszystkich członków zespołu łączy nie tylko unikalne brzmienie, ale również sposób podejścia do możliwości wyrazu artystycznego, m.in. poprzez sztuki wizualne, o czym będzie można przekonać się podczas tego wyjątkowego koncertu-przedstawienia.

Bilety można zakupić przez strony: mdf.filharmonia.szczecin.pl, filharmonia.szczecin.pl, bilety24.pl lub w kasach stacjonarnych Filharmonii w Szczecinie.

Opracowanie: H. Kwiatkowska. Wykorzystano  materiały Katarzyny Plater- Zyberk, rzecznika praso-wego Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.


sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie