- Co tak słabo machasz tą łopatą ? No to weź i kop,  umiesz lepiej to zrobić? pytali się wzajemnie uczniowie klasy 7F Szkoły Podstawowej Nr 37 w Szczecinie kopiąc dół w szkolnym ogrodzie, gdzie 25 września podczas godziny wychowawczej posadzili swoje pierwsze w życiu drzewo – lipę, nazwaną przez większość uczniów Polką. Obok drzewa  umieszczono tabliczkę informacyjną.    

 

Później już poszło lepiej z tym kopaniem, po kilkunastu minutach lipa została włożona do głębokiego wykopu,  opatulona ziemią i podlana wodą ze szkolnej konewki. Kilku uczniów biernie stało  i wykazywało niewielkie zainteresowanie tzw. pracą fizyczną , zdecydowana większość dopingowała i chwytała za łopaty. Największy udział w posadzeniu lipy mieli  uczniowie: Gracjan Rosiński, Patryk Mazur, Natalia Bialiai, Kuba Wirtel , Olaf Greiser – Tabaka i Anna Osińska.

Klasa postanowiła włączyć się w ogólnopolską akcję „100 000 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę” , której pomysłodawcą jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  wraz z  funduszami wojewódzkimi.  

       Młodzież w szkolnym ogrodzie zapytana o taka formę nauki patriotyzmu wykluczyła  uroczyste śpiewanie pieśni czy statyczne akademie tłumacząc, że sadzenie drzewa też się dobrze z patriotyzmem kojarzy, a jest po prostu fajne i niekonwencjonalne. Kuba Wirtel wykazał się solidną znajomością historii tłumacząc podczas ogrodowej dyskusji  jak i dzięki komu Polska przed 100. laty odzyskała niepodległość, wiedział także  co przyczyniło się do jej utraty.

- Dzieciaki już od tygodnia licytowały się, kto będzie sadził drzewo.. W takim ekopatriotycznym projekcie wzięli udział po raz pierwszy.  Akademie i laurki odeszły do lamusa. Orderów już nikt nie daje. Nowoczesny patriotyzm nie wymaga też biegania z bronią. Karabin zamieniliśmy na łopatę, worki z  barykad – na worek z ziemią dla naszej lipy. I nagle okazało się, że i o odzyskaniu przez Polskę niepodległości dzieciaki wiedzą sporo i rewelacyjnie akceptują nowoczesną wersję patriotyzmu – wyjaśniła Katarzyna Łozowska, wychowawca klasy 7F SP nr  37,. 

     Akcja , odbywająca się w Warszawie i kilkunastu polskich miastach ma na celu uczczenie w sposób szczególny 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a przy okazji także zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne, gdyż taka proekologiczna postawa stanowi dzisiaj jedną z form nowoczesnego patriotyzmu. Poprzez powszechną akcję sadzenia drzew, NFOŚiGW i WFOŚiGW chcą podkreślić, że działania każdego z nas na rzecz środowiska naturalnego mają wymierne znaczenie i przynoszą konkretne korzyści ekologiczne.

20180925 135505 001

      Uczniowie indagowani, kto wpadł na  pomysł  wspólnego posadzenia drzewa jednogłośnie orzekli że „ pani wychowawczyni”. W najbliższym czasie społeczność 7F wraz   z p. Katarzyną będzie rozważać wirtualną adopcję dzikiego, na wolności żyjącego zwierzęcia, którego populacja w Polsce ulega stałem zmniejszaniu. Uczniowie mając do wyboru opiekę nad niedźwiedziem i rysiem, wybrali rysia. Według informacji WFO liczebność rysi w Polsce  w ciągu ostatnich lat drastycznie spada, w tej chwili liczba rysiów nie przekracza 40. sztuk. Akcję wirtualnej adopcji popiera wielu celebrytów, twarzą WFO jest m.in. aktor Marcin Dorociński. Udział w tej akcji uczniów 7F  jest dobrowolny, a pieniądze przeznaczone na wsparcie fachowej opieki nad zaadoptowanym rysiem  pochodzą z ich własnych oszczędności.

 

Tekst: H. Kwiatkowska

Fot. K. Łozowska


sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie