Pierwszą, tę od zachodniopomorskich dziennikarzy jako współtwórca i animator, kurator artystyczny i uczestnik corocznych Międzynarodowych Spotkań Artystów w Marianowie, na które przyjeżdżają z całej Europy, Japonii i Ameryki Południowej , a ich obrazy regularnie od wielu lat wzbogacają zasoby Kolekcji Marianowskiej utworzonej przy parafii. Druga nagroda dotyczy albumu pt. „Krzyk”. Andrzej Tomczak jest jednym z trzech jego autorów (obok Ryszarda Czeraszkiewicza (fotografika i przyrodnika) i Zbigniewa Smoczka (poety i leśnika), a zaproszonymi gośćmi są : prof. Andrzej Sulikowski i ks. Jan Marcin Mazur. Tak więc A. Tomczak, R. Czeraszkiewicz i Z. Smoczek otrzymali nagrodę warszawskiego jury za projekt okładki, koncepcję albumu i jego graficzne opracowanie. Nagrodę tym cenniejszą, że album ten wybrano spośród 400. innych nadesłanych na konkurs prac.

Album „Krzyk” to wydawnictwo z zakresu szeroko pojętej ekologii.Podstawą albumu są fotografie Ryszarda Czeraszkiewicza prezentujące dwa oblicza natury, dwa plany tematyczne: piękne, dzikie leśne zwierzęta, idylliczne krajobrazy czyli wszystko to co kiedyś istniało i jeszcze (niewiadomo jak długo) będzie istnieć. W drugim planie jest ingerencja człowieka w tę wspaniałą naturę - rozprute budową dróg lasy, przejechane sarny i jelenie, martwe ptaki „nakarmione” plastikowymi odpadami pozostawionymi przez beztroskich turystów, chore lub umierające drzewa na zdewastowanych przez człowieka terenach.- Ten album to tylko ilustracja ułamka niszczącej działalności człowieka. Naszą wspólna planetę od lat dewastujemy i zamieniamy wprzysłowiową pustynię. Stad jedynym tytułem jaki według Z. Smoczka był odpowiedni dla tego albumu to słowo krzyk, bo już za chwilę niebędzie czego ratować - wyjaśnia A. Tomczak.

 

krzyk

 

Zdjęcia w albumie nie są podpisane, tak by czytelnik miał szanse użycia własnej wyobraźni. Układają się w określoną fabułę: od idylli do tragedii. Jedno z ostatnich zdjęć przedstawia wytwór ludzkich rąk a może chorej fantazji lub proroctwo, którym jest osadzone na przydrożnym słupie sztuczne gniazdo a w nim sztuczne dwa bociany.

Dopełnieniem raz pięknych, innym razem szokujących fotografii są tzw. marginalia do encykliki „Laudatio Si” Ojca Świętego Franciszka, pióra ks. dr. J.M. Mazura oraz utwory poetyckie Z. Smoczka. W warstwie tekstowej album „Krzyk” kończy krótkie opracowanie (o charakterze informacyjnym) dotyczące postępującej degradacji środowiska i zagłady zwierząt. To tekst stworzony na podstawie danych prasowych, internetowych i informacji Lasów Państwowych - suchy, oskarżycielski i porażający każdego wrażliwego czytelnika. Jasno z niego wynika, że w zderzeniu zbezmyślną i okrutną aktywnością człowieka, natura i inni mieszkańcy Ziemi nie mają żadnych szans. Zbigniew Smoczek napisał:

Spychacz otworzył wnętrze ziemi,
Śmierć wam dżdżownice, zaskrońce i żaby
Będzie autostrada
Tyle życia zabiera Ziemi człowiek,
Dumnym drzewom wyrywa dusze z korzeniami
Ryby zabija w głębinach, a ptaki w locie.
Do jakiego boga zwracamy się niszcząc życie,
Jak brzmi nasza Modlitwa?
Co dzień bowiem jest cichszy szept wszechświata,
Bo to idzie ma serce z betonu
Nic z subtelności
Oparów mgły wznoszących się rankiem nad rzeką


Album ukazał się w Szczecinie w 2019 roku i jest do nabycia w szczecińskich księgarniach. Druk i wydanie albumu - Drukarnia i Wydawnictwo KADRUK.

Tekst: H. Kwiatkowska
Foto: Archiwum prywatne A. Tomczaka

 

 


sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie

sdrp wydawnictwo pomorze zachodznie