Marek Czasnojć legenda szczecińskiej i polskiej fotografii marynistycznej.

Fotografik ,dziennikarz wydał blisko pięćdziesiąt różnego rodzaju publikacji, których tematem jest morze, gospodarka morska. Jego ukochanymi obiektami fotograficznymi na morzu są żaglowce, na których pływał jako załogant oraz jako dziennikarz i fotografik. O swoich pasjach i namiętnościach fotograficznych, opowiadał podczas pierwszego w tym roku spotkania zorganizowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie” cyklu „Przychodzimy, odchodzimy”. Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury Europejskiej „Stara Rzeźnia” w Szczecinie.

„Przychodzimy odchodzimy” to cykl, który prezentuje osobowości Szczecina i ziemi zachodniopomorskiej. Te spotkania to też wyraz szacunku dla pracy i twórczości bohaterów spotkań. Tego typu kontakty to jedna z nielicznych możliwości poznania pisarzy, artystów, fotografików, muzyków. Często schowani za swoimi dziełami niewiele mówią o tym co robią, tłumacząc się twierdzeniem „niech za mnie mówi moja sztuka”. Podczas tej edycji spotkań Marek Czasnojć nie tylko opowiadał o fotografii. Z wielką znajomością tematu opowiadał o obiektach, które fotografował mówił też o bogatej i pełnej przygód  historii żaglowców na morzach i ocenach świata, często bardzo tragicznych, ale też miłych, sympatycznych. Opowieści okraszone były wątkami wydarzeń, które sam bohater przeżył na żaglowcach oraz na jednostkach rybackich bo i na takich też pływał. Spotkanie było okazją do zaprezentowania najnowszego albumu p. Marka pt. „Żaglowce w Szczecinie”.

Prezentowane wydawnictwo jest kontynuacją wcześniej wydanych albumów pod tym samym tytułem. Treścią tej publikacji są  historie i zdjęcia z zawinięć żaglowców do Szczecina na przestrzeni wielu lat. W trakcie spotkania autor prezentował też swoje zdjęcia żaglowców, które zostały wydane w formie reprodukcji. Prezentowane tematy były też przyczynkiem do bardzo ciekawej dyskusji pomiędzy słuchaczami i bohaterem tego wydarzenia. Goście pytali o fotografię, przygody morskie sami przy tym uzupełniając swoją wiedzą wiele wydarzeń związanych z pobytem żaglowców w naszym mieście. Jednym z tematów poruszanych w trakcie rozmów z bohaterem, było tworzenie Muzeum Morskiego w Szczecinie. W muzeum miedzy innymi będą eksponowane zdjęcia Marka Czasnojcia obrazujące gospodarkę morską w Szczecinie na przestrzeni lat, oraz wizyty żaglowców cumujących przy Wałach Chrobrego. Gospodynią spotkania, która sprawnie czuwała nad całością wydarzenia była dziennikarka Polskiego Radia Szczecin Anna Kolmer.

Tekst i foto: Andrzej Wiśniewski