Jak Polka została żoną afrykańskiego uzdrowiciela, o spotkaniu z sułtanem, przerażającym śmiechu papuaskich górali, podróży z 5-miesięcznym dzieckiem do Izraela i Jordanii, polskim polarnym biurze podróży, wyprawach autami z czasów PRL i wiele innych historii opowiedzą goście festiwalu podróżniczego Famyli Travel Festival w Szczecinie. Od 4 do 7 sierpnia podczas wielkiego finału regat The Tall Ships Races na placu Adama Mickiewicza stanie podróżnicza wioska, w której odbędą się spotkania z podróżnikami oraz warsztaty i zajęcia o tematyce podróżniczej dla najmłodszych.

 

Organizatorem festiwalu jest szczecinianka Eliza Łopacińska, prezes fundacji Łopacińskich Świat, którą założyła ze swoim mężem – Wojciechem. Jesteśmy zwykłą polską rodziną, która przeżyła rok w podróży bez hoteli, telefonu komórkowego i gier komputerowych poszukując tego, co w życiu najważniejsze - miłości i szacunku do drugiego człowieka. Teraz opowiadamy o naszych przygodach w całej Polsce. Założona przez nas Fundacja  ma na celu propagowanie wartości rodzinnych, wspólnego z dziećmi poznawania świata i pomoc w odnalezieniu prawdziwych priorytetów w życiu – mówią o sobie.

Jest współautorką książki “Zabrałam brata dookoła świata”, w której opisała rodzinną wyprawę przez pięć kontynentów. W 2016 i 2017 r. zorganizowała Extreme Travel Festival w Toruniu.  

445 111111

Na festiwal zaprosiła ponad 30 polskich pasjonatów podróży – rodziny, grupy przyjaciół, dzieci i samotni zdobywcy najdalszych zakątków naszego globu. Przez cztery dni będą opowiadać o swoich wyprawach.

Jedną z wyjątkowych postaci będzie Agnieszka Martinka, geolożka, podróżniczka i  fotografka. Uczestniczyła w pionierskiej wyprawie rowerowej wokół jeziora Wiktorii, zdobyła najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro. Jest laureatką prestiżowych nagród, między innymi pierwszą w Polsce zdobywczynią nagrody Johnnie Walker Keep Walking Award “ za pasje i odważne zrealizowanie marzenia”.      

 392 zrzut ekranu 2017 07 14 o 19.57.14

Sylwia i Filip Jaworscy wybrali podróżowanie, gdy z dnia na dzień stracili pracę. Razem z czwórką małych dzieci: 7-letnim Jakubem, 5-letnią Hanią, 2-letnim Danielem i 10-miesięcznym Natanem przez 8 miesięcy poznali Australię, Nową Zelandię, Iran, Bali. 

423 1100px img 3197

Swoim doświadczeniem podróżniczym będą dzielić się także bardzo młodzi wędrowcy. Ada Świerżewska, 11-letnia pływaczka, opowie jak przejechała na rowerze 1230 kilometrów w 16 dni po szlaku Green Velo  /zdjęcie 432/, a Łucja Łopacińska, córka Elizy Łopacińskiej, przedstawi roczną wyprawę dookoła świata. Razem z rodzicami i bratem przemierzyła 114 tysięcy kilometrów chiken-busami, autostopem./zdjęcie 354/

O wyprawach na Daleką Północ będą mówić Daria i Krzysztof Nowakowscy, maszerzy, podróżnicy i przewodnicy po Laponii. Od sześciu lat ze swoimi psami uczestniczą w wyprawach i najdłuższych wyścigach psich zaprzęgów w Europie. Do Szczecina przyjadą z liderką zaprzęgu suczką Henią, rasy Alaskan husky. Państwo Nowakowscy są autorami i wydawcami książki „23 kilometr”. 

 430 1

W festiwalu weźmie udział wieloletni współpracownik redakcji Onet Podróże, autor programu o ciekawych miejscach radia RFM Classic Albin Marciniak, który podjął się przedstawiania wszystkich gości.  Jest pomysłodawcą sprzątania Tatr oraz stworzenia w Krakowie Alei Podróżników Odkrywców i Zdobywców. 

419 dsc04759

Spotkania z podróżnikami będą rozpoczynać się każdego dnia o godzinie 12. Natomiast o godzinie 19 odbędą się dyskusje podróżnicze z udziałem słuchaczy. Szczegółowy program Famyli Travel Festival znajduje się na stronie internetowej The Tall Ships Races oraz na stronie fundacji Łopacińskich Świat.

Nad szczecińskim festiwalem podróżniczym patronat honorowy sprawuje prezydent Szczecina Piotr Krzystek. 

Stowarzyszenie Dziennikarzy RP „Pomorze Zachodnie” objęło to wydarzenie patronatem medialnym.

Tekst: Danuta Sepuco

Zdjęcia: udostępnił organizator Famyli Travel Festival