Noc bibliotek

„Wolno czytać” to hasło, które przyświecało tegorocznej Nocy Bibliotek. Druga edycja tego osobliwego spotkania z książką odbyła się 4 czerwca w godzinach popołudniowo - wieczornych w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. W tym roku organizatorzy postanowili zaspokoić każdy gust czytelniczy gdyż rozpiętość tematyczna mieściła się między twórczością Umberto Eco a bajkami dla przedszkolaków. Podczas wieczornego spotkania w Książnicy można było też kupić książkę za złotówkę.

Jak wiadomo książki czyta się wszędzie i o każdej porze jednak najlepsze spotkania ze słowem pisanym to wieczór. Po zmroku można zatopić się w ulubioną lekturę i przeżywać akcję książki wraz z jej bohaterami i chyba tymi względami kierowali się organizatorzy kolejnej, nie banalnej akcji związanej ze spotkaniem z książką pod nazwą Noc Bibliotek. W tym roku chcieliśmy zaproponować jak najszerszą gamę propozycji związanych z książkami - mówi Bogna Tokarska, kierownik Działu Informacji Naukowej i Promocji Książnicy Pomorskiej. - W sobotni wieczór gościom, którzy odwiedzą Książnicę pokażemy miejsca do których czytelnik w bibliotece nie ma dostępu. Chcemy zaprezentować magazyny z książkami, dział opracowań volumenów oraz dział repografii – jest to miejsce gdzie książki poddaje się konserwacji i gdzie odnawia się zabytki książkowe. W tym roku będziemy też promowali książkę Karbala, a zawodniczki sekcji piłki ręcznej, medalistki tegorocznych Mistrzostw Polski Pogoni Baltica będą czytały dzieciom bajki. Oczywiście dla naszych czytelników my tych propozycji mamy blisko 20 zatem każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak powiedzieli tak zrobili. W pięknej bibliotecznej sali na poduszkach rozłożonych na podłodze przedszkolaki z przedszkola nr 74 w Szczecinie w towarzystwie  nauczycielek i rodziców słuchali bajek ochoczo zjadając słodycze przygotowane przez organizatorów. Bardzo ciekawe miejsce to dział muzyczny książnicy. Na starym gramofonie na korbkę można było słuchać muzyki z przed blisko stu lat. W holu tłok w miejscu gdzie można było kupić za złotówkę książki i czarne winylowe płyty gramofonowe. To przedsięwzięcie cieszyło się największym powodzeniem. Przygotowano też promocję książki pt. "Karbala". Gościem spotkania autorskiego był współautor książki Marcin Górka. Na podstawie tej książki nakręcono film o tym samym tytule.

Znakomitą atmosferę uzupełniała bardzo sympatyczna i miła pomoc pań pracujących w poszczególnych działach biblioteki, które cierpliwie wyjaśniały zawiłości związane z nocnym spotkanie z książkami. Miły akcent to też sympatyczna kawiarenka na terenie Książnicy z dobrą kawą i ciastem z jagodami, które zostało przygotowane przez właścicielkę kawiarenki. Przy kawie i ciastku można było przeglądnąć zakupione książki i o nich najzwyczajniej pogadać.

Pierwszą Noc Bibliotek w roku ubiegłym odwiedziło ponad tysiąc osób w tym roku fanów książki było nie mniej. I kto powiedział, że w Polsce zanika zainteresowanie książką chyba ten co nigdy na Nocy Bibliotek nie był. Trzeba tam było być!

Tekst i foto: Andrzej Wiśniewski