Helena Majdaniec

W dnach od 8 do 10 lipca 2016 r. odbędzie się w Szczecinie pierwsza edycja festiwalu muzycznego Zjazd Młodych Gwiazd. Impreza ma charakter otwarty i jest adresowana do wszystkich  miłośników big bitu być może pamiętających kultowy dziś Festiwal Młodych Talentów, który odbył się w 1962 roku w Szczecinie, a jego finał na sławnych kortach tenisowych przy Al. Wojska Polskiego. Organizatorami imprez są Szczecińska Agencja Artystyczna i Miasto Szczecin.

Zjazd Młodych Gwiazd, to konkurs wokalny mający za zadanie promować wśród młodych ludzi polską piosenkę. Uczestnicząc w nim mają okazję poznać ważnych wykonawców, którzy tworzyli big-bit oraz mogą poznać sytuację społeczno-polityczną, która pozwoliła na zaistnienie takiego przedsięwzięcia, jakim był w latach sześćdziesiątych Festiwal Młodych Talentów w Szczecinie. Mają także możliwość kontaktu z ważnymi osobami z polskiej branży muzycznej, które niewątpliwie mogą pomóc w ich karierze wokalnej.

Zjazd Młodych Gwiazd to festiwal bez precedensu. By wziąć w nim udział, trzeba było przejść ostrą selekcję. Uczestnicy pierwszej edycji Zjazdu Młodych Gwiazd zaprezentują tylko po  jednej piosence, będą to piosenki ikon polskiego big bitu: Kasi Sobczyk, Heleny Majdaniec i Karin Stanek. W finale wystąpi tylko piętnastu uczestników i będą to laureaci Grand Prix lub pierwszych miejsc konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Powalczą oni o Nagrodę im. Heleny Majdaniec i prawo do reprezentowania Polski na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki na Malcie. Zjazd Młodych Gwiazd adresowany jest do uczestników w przedziale wiekowym 13-16 lat. Patronat nad imprezą objęła Telewizja Polska, TV Rozrywka, miesięcznik „Pogoda na życie”, Muzeum Polskiej Piosenki, Fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego oraz Związek Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, ponadto media lokalne: TVP Szczecin „Kurier Szczeciński”, Magazyn „Prestiż”. Patronem medialnym i fundatorem jednej z nagród jest również Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej „Pomorze Zachodnie”.

Karin Stanek

Zdaniem organizatorów szczecińskiego przedsięwzięcia młodzi wykonawcy obecnie nie mają ciekawych wzorców muzycznych, z których mogliby korzystać. Zjazd Młodych Gwiazd chce to zmienić. Lansowanie piosenek z okresu big-bitu, to nie tylko pokazanie młodym, że piosenka to nie wyłącznie muzyka, ale także ciekawy tekst i dobre wykonanie. To także pokazanie młodym adeptom sztuki wokalnej, że piosenka z lat sześćdziesiątych, po zmianach aranżacyjnych, może być atrakcyjna także dzisiaj.

Ponadto poprzez historię Festiwalu Młodych Talentów, jego laureatów np. Czesława Wydrzyckiego (Niemena), Kasię Sobczyk, Helenę Majdaniec, Krzysztofa Klenczona, Wojciecha Gąssowskiego, Zdzisławę Sośnicką, Wojciecha Kordę, Karin Stanek młodzi konkursowicze mają okazję poznać wykonawców (zwłaszcza ich repertuar), których wykreował, poznać ludzi budujących podwaliny tego przedsięwzięcia. Konkursowicze mają także okazję uczestniczyć w warsztatach wokalno - interpretacyjnych. Warsztaty te poprowadzą: Krystyna Piotrowska, jedna z najlepszych nauczycielek śpiewu w Polsce. Jurorka wielu festiwali muzycznych w kraju i zagranicą. Krzysztof Dzikowski, autor tekstów piosenek dla „Czerwonych Gitar” („Anna Maria”, „Dozwolone od lat 18-stu”, „Ciągle pada”), Kasi Sobczyk („Mały Książę”, „Był taki ktoś”), Ireny Jarockiej („Gondolierzy znad Wisły”, „Śpiewam pod gołym niebem”), Maryli Rodowicz („Chcę mieć syna”), Czesława Niemena („Czy mnie jeszcze pamiętasz?”, „Czy było warto?”), Karin Stanek („300 tysięcy gitar”, „Krasnoludki są na świecie”) i wielu innych. Maria Szabłowska (przewodnicząca jury), dziennikarka radiowa i telewizyjna. Jej programy „Studio Rytm”, „Dozwolone od lat 40” czy „Wideoteka dorosłego człowieka” biły rekordy popularności. Jurorka wielu festiwali muzycznych w kraju i zagranicą. Na stałe współpracująca z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Niewątpliwe jedna z najważniejszych postaci Polskiego Radia, jej coniedzielny program „Leniwa Niedziela” ma ogromną rzeszę fanów. W skład jury wejdą także Jerzy Petersburski junior, kompozytor, dziennikarz TVP, autor i prowadzący program „Petersburski music show” oraz reprezentant SDRP „Pomorze Zachodnie”.

Kasia Sobczyk

Oto ramowy program festiwalu:

  • 08.07. 2016 – 17.30 promocja książki K. Dzikowskiego pt. „Tekściarz”, otwarte spotkanie z autorem i jego piosenkami (Szczeciński Inkubator Kultury Al. Wojska Polskiego 90);
  • 09.07.2016 – pierwszy dzień Zjazdu Młodych Gwiazd (warsztaty, przesłuchania konkursowe, konkurs wokalny o Nagrodę im H. Majdaniec, zwycięzca reprezentuje Polskę na festiwalu na Malcie (Studio TVP Szczecin, ul. Niedziałkowskiego, wstęp za zaproszeniami);
  • 10.07.2016 – drugi dzień Zjazdu Młodych Gwiazd - Koncert Galowy, w którym wystąpią wszyscy finaliści, zwieńczony recitalem zespołu „Jazzowski” (Różanka, ul. Pawła Jasienicy).

Wszystkie imprezy (oprócz tej w telewizyjnym studio) mają charakter otwarty a ich organizatorzy i oczywiście młodzi wykonawcy czekają na szczecińską publiczność.

Tekst: Helena Kwiatkowska