impreza rycerska w Krępcewie

U podnóża ruin zamku w Krępcewie, w sobotę, 18 czerwca, powstała wioska średniowieczna, którą zbudowali członkowie stowarzyszeń, kultywujących kulturę średniowieczną. Słowianie przyjechali na zaproszenie Gminy Dolice, która już po raz czwarty zorganizowała wydarzenie kulturalno-historyczne pod nazwą „KREMZEWO – Brama Czasu”.

Spotkanie miało charakter otwarty, a jego program zapewnił atrakcje dla dorosłych i młodych uczestników.

obóz słowiański w Krępcewie

W słowiańskim obozie można było podpatrywać pracę kowala, wypiekać placki, poznać zasady hodowli pszczół i posmakować miodu, dowiedzieć się, jak lepi się naczynia z gliny i szyje skórzane odzież, obuwie i galanterię. Obok obozu rozmieszczono stanowiska warsztatowe. Dzieci uczyły się lepić z gliny, projektowały i malowały herby i tarcze rycerskie. Amatorzy gotowania uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, gdzie piekli potrawy z receptur średniowiecznych. Były także stanowiska strzelania z łuku do tarczy oraz z katapulty.

warsztaty kulinarne

Niezwykle widowiskowym punktem programu był III Turniej o Miecz Gryfitów i Tarczę Pomorza Zachodniego, w którym swoimi umiejętnościami popisywali się mężni rycerze. Natomiast dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dobropolu Pyrzyckim oraz z Gimnazjum w Dolicach zaprezentowały swoje zdolności aktorskie w krótkich przedstawieniach o tematyce średniowiecznej. Imprezę zakończyła uroczysta parada rycerzy, a późnym wieczorem goście podziwiali taniec z ogniem.

turniej rycerski

Tekst: Danuta Sepuco
Zdjęcia: Urząd Gminy Dolice