walka o piłkę - zawodnicy obu drużyn w walce o przechwycenie piłki

Bardzo oryginalny sposób na przedstawienie się lokalnej społeczności wybrali żołnierze 1 Batalionu Royal Regiment 22 5 CMBG armii kanadyjskiej ćwiczącej na Poligonie Drawskim w ramach Operacji Reassurance Land Task Force. W Reczu zorganizowali mecz rugby.

Przeciwnikiem żołnierzy kanadyjskich była drużyna Rugby Leauge Łódź. Mecz został rozegrany 30 lipca 2016 roku w systemie rugby trzynastoosobowego. Był to pierwszy historyczny mecz rugby rozegrany w Reczu i na Pomorzu Zachodnim.

początek meczu - na murawie obie drużyny: po lewej Polacy, po prawej Kanadyjczycy

Współpraca Recza z Kanadyjczykami datuje się już od ponad roku. Wcześniej inna jednostka armii kanadyjskiej gościła w mieście w ramach Dni Recza, odwiedzali szkoły, uczyli miejscowe dzieciaki grać w rugby. Pomysł to trochę karkołomny, by organizować mecz w dyscyplinie sportu, którą rozumieją tylko Kanadyjczycy. Jak wieść gminna niesie, rozegranie meczu rugby zaproponowali dlatego, że w piłkę nożną nie bardzo im szło, zatem chcieli pokazać swoje umiejętności sportowe w innej dyscyplinie sportu no i to się im udało! Na początku widzowie na trybunach nie bardzo wiedzieli o co chodzi łącznie z piszącym te słowa, jednak po pierwszej połowie zasady gry zostały zrozumiane i kibice polscy aktywnie włączyli się w doping, żywo reagując na zgrania obydwu drużyn.

publiczność na trybunach kibicowała zmaganiom rugbystów

Bardzo cenimy sobie takie kontakty mówi - Burmistrz Recza Wiesław Łoński. Żołnierzom armii kanadyjskiej udostępniamy nasze obiekty sportowe w zamian oni spotykają się z naszą młodzieżą i mieszkańcami miasta. W takich kontaktach, upatrujemy też współpracy gospodarczej. Nasi lokalni przedsiębiorcy mogą świadczyć usługi dla stacjonujących tu jednostek kanadyjskich i amerykańskich. Pierwsze rozmowy już zostały podjęte. Nie tylko my korzystamy z tych kontaktów. Burmistrzowie gmin ościennych Ińska i Chociwla razem z nami - mówi burmistrz Łoński, próbują dogadać się z armiami stacjonującymi na Poligonie Drawskim odnośnie współpracy gospodarczej i kulturalnej.

Znakomita weekendowa atmosfera udzieliła się widzom na trybunach i zawodnikom. Kanadyjczycy jak i Polacy pokazali wiele dynamicznych zagrań. Głośno oklaskiwane były rajdy skrzydłami oraz przyłożenia z których Kanadyjczycy zdobyli najwięcej punktów. Pomimo porażki Polaków słowa uznania należą sie zawodnikom z Łodzi którzy przyjechali do Recza, by na Pomorzu Zachodnim propagować rugby. Czy coś z tego będzie? Zobaczymy!

mecz obfitował w dynamiczne akcje - rugby to bardzo kontaktowy sport

Kontakty kulturalne i sportowe armii stacjonujących w Polsce to tradycja, która trwa od kilku lat. Jednak jak zwykle zapobiegliwi i dbający o swoje gminy samorządowcy w takich kontaktach upatrują wielowątkowy rozwój swoich miast i miasteczek. Zatem niech historyczny mecz w rugby będzie przyczynkiem do rozwoju kontaktów, jak i rozwoju gospodarczego i kulturalnego naszego regionu. Gratulujemy pomysłu i czekamy na więcej!

Imprezę pomogli zorganizować miejscowi przedsiębiorcy oraz UM i Dom Kultury w Reczu.

kapitan drużyny kanadyjskiej odbiera trofeum z rąk burmistrza Recza

Z reporterskiego obowiązku informujemy, że mecz wygrała tym razem drużyna Armii Kanadyjskiej! Gratulujemy!

Tekst i foto: Andrzej Wiśniewski