Kpt. Mazurek składa raport dowódcy

Kapitan Marynarki Wojennej Katarzyna Mazurek jako pierwsza kobieta w Polsce stanęła na mostku kapitańskim okrętu wojennego, obejmując stanowisko kapitana jednostki. Uroczystość objęcia funkcji dowódcy okrętu odbyła się 30 listopada w Porcie Wojennym 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Kapitan Katarzyna Mazurek ma 35 lat i jest absolwentką Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni gdzie ukończyła wydział nawigacji. Od wielu lat pracuje jako oficer na jednostkach pływających 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, ma też za sobą staż sztabowy.

Na co dzień pani kapitan będzie dowodziła stu metrowym okrętem desantowo – minowym ORP Lublin, oraz pięćdziesięcio osobową załogą złożoną w dziewięćdziesięciu procentach z mężczyzn gdyż, prócz pani kapitan Mazurek w skład załogi wchodzą jeszcze trzy kobiety, służące na okręcie jako marynarze.

Podczas uroczystości na pokładzie okrętu, którym będzie dowodziła bohaterka uroczystości odbyło się przekazanie obowiązków w asyście dowództwa Flotylli, oraz przedstawicieli miasta Lublin, które jest patronem okrętu. Z Lublina pochodzi też matka chrzestna jednostki. Na znak objęcia władzy nad okrętem i załogą, dowódca Dywizjonu Okrętów Desantowo - Minowych komandor porucznik Grzegorz Okular wręczył kapitan Mazurek „Znak Dowódcy Okrętu”, który będzie wisiał na maszcie jednostki przez cały czas dowodzenia okrętem przez kapitana.

Tekst i foto: Andrzej Wiśniewski