młodzi zawodnicy prezentują ubiory sportowe sponsora

24. młodych adeptów tenisa ze Szczecina i okolic zostało objętych specjalnym programem nauki gry w tenisa ziemnego po hasłem „Droga do Pekao Szczecin Open”.

Założeniem organizatorów projektu jest nauka podstaw gry w tenisa ziemnego dla dziewcząt i chłopców, którzy w przyszłości tę dyscyplinę sportu chcieliby uprawiać  zawodniczno.

Pomysł zorganizowania tego przedsięwzięcia zrodził się w głowach organizatorów turnieju tenisowego Pekao Open, który od 25 lat rozgrywany jest na kortach tenisowych w Szczecinie. W swojej kategorii uważany jest za jeden z najlepiej zorganizowanych turniejów na świecie. Chcąc zadbać o adeptów tenisa, którzy w przyszłości zagraliby w turnieju, organizatorzy namówili głównego sponsora Bank Pekao oraz firmę HEAD produkującą sprzęt tenisowy, aby zasponsorowali pomysł i akcja ruszyła. Projekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Do wstępnej selekcji zgłosiła się ponad setka dziewczynek i chłopców w wieku od 5 do 7 lat, gdyż do takiej grupy wiekowej adresowany jest program.

młodzi zawodnicy na korcie prezentują nagrody i dyplomu po turnieju

- Na początku wyjaśnialiśmy rodzicom, że akcja nie jest skierowana do dzieci, które chcąc grać w tenisa rekreacyjnie. Po 3 latach pracy w trzech grupach, dzieci zostają przekazane do programu „TENIS 10” i tam będą kontynuowały dalszą naukę gry w tenisa. Z tych grup zostaną wyłonieni zawodniczki i zawodnicy, którzy będą startowali w turniejach dla najmłodszych kategorii wiekowych. Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów tego przedsięwzięcia. Po roku pracy grupy nadal pracują w pełnych składach i mamy nadzieję, że już tak zostanie. W 2017 roku zamierzamy utworzyć kolejną grupę dziewczynek i chłopców, którzy będą chcieli się uczyć grać tenisa. W Szczecinie zajęcia odbywają się trzech miejscach: Centrum Tenisowe na Prawobrzeżu, Szczeciński Klub Tenisowy oraz na kortach fundacji „Promasters” - powiedział Krzysztof Bobala, szef Agencji Reklamowej „Bono” Szczecinie.

młoda zawodniczka prezentuje sprzęt tenisowy i nagrody po turnieju

Według założeń organizatorów "Droga do PEKAO OPEN" skierowana  jest do wszystkich dzieci, które chcą grać w tenisa. Udział w treningach jest nieodpłatny, sponsorzy wyposażają całą grupę w sprzęt sportowy. Za udział w treningach oraz za pobyt na korcie rodzicie nie ponoszą żadnych opłat.

młodzi zawodnicy i trener na korcie

- Droga do PEKAO OPEN to znakomity pomysł. Bardzo cenną inicjatywą jest to, że dzieci mogą zaprezentować swoje umiejętności podczas wielkiego międzynarodowego turnieju jakim jest „PEKAO OPEN” mając przy tym kontakt z najlepszymi zawodnikami. W roku ubiegłym zajęcia na korcie prowadził Jerzy Janowicz. Ważne jest też to, aby dzieci po trzech latach w Szczecinie mogły nadal kontynuować karierę w programie „TENIS 10” , ale to już sprawa Polskiego Związku Tenisowego. Tak cenna inicjatywa nie może upaść z powodu braku koncepcji szkoleniowych PZT dla najmłodszych adeptów tenisa ziemnego - mówi Adam Romer, Redaktor Naczelny czasopisma tenisowego TENISklub.

cała grupa najmłodszych tenisistów na korcie

Serce się raduje kiedy pięcioletnie dzieciaki z zapałem biegają po korcie próbując przebić piłkę przez siatkę, wkładając w to serce i pracę. Tego zapału nie można zmarnować, nie może odjeść w zapomnienie cenna inicjatywa ludzi, którzy nie tylko widzą tenis na światowym poziomie oraz wielkie pieniądze, ale myślą też o przyszłości. Taki sposób myślenia to jeden ze z elementów, które składają się na sukces szczecińskiego chalnagera.

Tekst: Andrzej Wiśniewski
Foto: archiwum „Droga do PEKAO OPEN”