oficerowie łącznikowi podczas spotkania na nabrzeżu

Okręty wojenne NATO, żaglowce z całego świata! Szczecin w sierpniu będzie ponownie gospodarzem finału regat The Tall Ships Races.

Po raz pierwszy w czerwcu w ramach morskich ćwiczeń „Baltops 2017” miasto odwiedzą okręty sił morskich Sojuszu Atlantyckiego, które będą brały udział w manewrach morskich, odbywających się na Morzu Bałtyckim. Aby sprawnie obsłużyć te dwie prestiżowe imprezy szczecińskie Centrum Żeglarskie ogłasza nabór oficerów łącznikowych oraz wolontariuszy, którzy będą pomagali organizatorom.

Podczas tak wielkich i prestiżowych przedsięwzięć nie może zabraknąć oficerów łącznikowych oraz wolontariuszy, którzy znakomicie sprawdzili się podczas Światowego Zlotu Żaglowców. Wielu łącznikowych pracowało też na okrętach wojennych podczas Dni Morza, zatem doświadczenia w tym zakresie mamy znakomite. Po raz kolejny organizatorzy zapraszają tych, którzy lubią morze, żaglowce, jachty i okręty wojenne. Zapraszają do współpracy ludzi lubiących pomagać, wspierać, organizować no i dobrze się bawić. Wprawdzie praca oficera łącznikowego jak i wolontariusza wspomagającego imprezę nie należy do najłatwiejszych, jednak spotkanie z wielkim światem pozostawia ślad w życiorysie na całe życie.

- Tak jak w latach ubiegłych kandydaci będą musieli wypełnić kwestionariusze osobowe i po wstępnej weryfikacji, zaprosimy przyszłych wolontariuszy na spotkanie, by poznać kandydata osobiście. Po rozmowach indywidualnych będziemy dla wszystkich organizowali szkolenia, na których chcemy uczyć podstawowych zasad dyplomacji, ceremoniału morskiego i jachtowego, zorganizujemy grupowe zajęcia integracyjne, gdyż praca oficera łącznikowego to praca indywidualna, oraz w grupie i takie cechy musi spełniać kandydat. Szukamy ludzi odpornych psychicznie i fizycznie, nie bojących się wyzwań. Nie stawiamy ograniczeń wiekowych - od 20 do 70 lat. Warunkiem współpracy z nami jest znajomość w stopniu komunikatywnym języka angielskiego. Zapraszamy też tych, którzy mówią po niemiecku, hiszpańsku, posługują się językami skandynawskimi oraz językiem rosyjskim. Do tradycji należy też ubiór oficerów łącznikowych i wolontariuszy. Jak zwykle będą ubrani w uniformy koloru czerwonego z napisem Liason oficer lub volunteer. Oficerowie łącznikowi będą wyposażeni w sprzęt łączności. W tym roku będziemy potrzebowali 150 oficerów łącznikowych oraz 20 wolontariuszy.Wszystkie informacje, telefony kontaktowe oraz formularz zgłoszeniowy znajdziemy na stronie TTSR.eu - mówi Zofia Sadłowska, główny specjalista ds. morskich i współpracy międzynarodowej w Centrum Żeglarskim w Szczecinie.

Cytując jednego z łącznikowych – „oficer łącznikowy to nie funkcja tylko stan umysłu” należy stwierdzić, że w tym powiedzeniu nie ma przesady. Oficerowie łącznikowi to ludzie bardzo dojrzali i młodzi dwudziestolatkowie, którzy dopiero wchodzą w życie. Podczas takich spotkań wszyscy się uczymy, pomagamy sobie wzajemnie, jesteśmy do dyspozycji przez 24 godziny. Przyjaźnie i doświadczenie to wartości, których nie znajdzie się podczas innych imprez. Tu można nauczyć się w praktyce rozumienia słów: przyjaźń, pomoc, współpraca. Tu trzeba być! A pisze to ten, który podczas TTSR i Dni Morza pracował jako oficer łącznikowy i wolontariusz.

Tekst i foto: Andrzej Wiśniewski