młodzież z zaciekawieniem słucha wykładu o namiotach sferycznych z Kołbaskowa

Najpiękniejsze żaglowce świata, tenis na światowym poziomie, namioty sferyczne z Kołbaskowa, które podbijają świat.

O tym, że tak jest mogli przekonać się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie im. Marii Skłodowskiej-Curie, podczas kolejnego spotkania z cyklu „Region w pigułce”. Trzecie spotkanie w tej formule odbyło się tak jak dotychczas w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. „Region w pigułce” to pomysł Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie” w Szczecinie. Akcji patronuje Zachodniopomorski Kurator Oświaty.

Dobór podmiotów w tej edycji spotkań edukacyjnych dla młodzieży nie był przypadkowy. Poprzez zaproszenie takich gości, organizatorzy chcieli zaprezentować młodzieży wydarzenia i firmy, które bardzo różnią się od siebie w zakresie podejmowanych działań, jednak przyświeca im wspólny cel: pokazać kawałek świata w Szczecinie i pokazać Szczecin w świecie. Jak widać zaproszonym gościom to udaje się gdyż wydarzenia przez nich organizowane w naszym mieście mają długą tradycję. Realizują zlecenia dla gwiazd muzyki pop i filmu. Swoimi produktami upiększają najważniejsze imprezy w Polsce i na świecie. Podczas spotkania z młodzieżą zaprezentowali się: Turniej Tenisowy „Pekao Open” - dyrektor turnieju Krzysztof Bobala, Światowy Zlot Żaglowców „The Tall Ship Races” - Jerzy Raducha za-ca dyrektora Centrum Żeglarskiego w Szczecinie, mózg imprezy oraz firma produkująca namioty sferyczne z Kołbaskowa „Freedomes” - Adam Łyczakowski oraz Karolina Kral.

Jak zwykle zaproszeni goście nie zawiedli, znakomicie przygotowując się do spotkania. Podczas prezentacji wydarzeń pokazywali filmy reklamowe i promocyjne, makiety swoich wyrobów oraz materiały reklamowo - promocyjne. Znakomicie też opowiadali o tym jak tworzy się takie imprezy, bardzo często przytaczali zdarzenia, które są ważne w realizacji przedsięwzięć o których nie dowiemy się z publikacji dotyczących prezentowanych firm i wydarzeń. Ponieważ spotkania prócz charakteru edukacyjnego, zawierają też wątek zawodoznawczy, organizatorzy prezentowanych przedsięwzięć proponowali podczas odbywających się imprez pracę uczniom. Firma „Freedomes” zaprosiła młodych licealistów do współpracy przy projektowaniu namiotów sferycznych, proponując staże zawodowe i nie tylko w swojej firmie. W spotkaniu silnie akcentowany był wątek wolontariatu jako możliwości startu w życie zawodowe i dojrzałość życiową na przykładzie Światowego Zlotu Żaglowców, który po raz kolejny  odbędzie się w Szczecinie.

Organizatorzy prezentacji są przekonani, że w Szczecinie czy w regionie jest wiele instytucji oraz wydarzeń, które prezentują nasze miasto światu. Ramy czasowe i organizacyjne spotkania nie pozwalają na zbyt szeroką prezentację. Zainteresowanie jakim cieszą się działania edukacyjne wśród szczecińskich szkół, skłaniają do tego by, zastanowić się nad powtórzeniem właśnie tego spotkania dla innych szkół by zadać kłam twierdzeniom, że w Szczecinie się nic nie dzieje i nie można tu znaleźć pracy.

Zatem warto przyjść, zobaczyć, porozmawiać by przekonać się, że ten wielki świat do Szczecina zagląda dość często tylko nie zawsze to dostrzegamy.

Tekst i foto: Andrzej Wiśniewski