Niemal każda zachodniopomorska gmina szuka swojej tożsamości. Członkowie stowarzyszeń lokalnych wraz z naukowcami sięgają do historii, by pokazać mieszkańcom oraz turystom mało znane fakty z zamierzchłej przeszłości i opowiedzieć o zachowanych obiektach zabytkowych, znajdujących się na ich terenie.

Pomysł odtworzenia Historycznego Szlaku Cysterskiego powstał na bazie tematów poruszanych podczas Konferencji Naukowej "Dąbie dziś i jutro", która odbyła się w Szczecinie w czerwcu i wrześniu 2015 roku. Podpisano umowę partnerską projektu na rzecz rewitalizacji i rozwoju Doliny rzeki Płoni. Projekt jest realizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.

Partnerami projektu są Stowarzyszenie Miłośników Dąbia i Okolic „STOMIDO”, Stowarzyszenie Rozwoju i Edukacji LIDER, Gospodarstwo Agroturystyczne Bożena i Aleksander Rek oraz PTTK oddział Szczecin - grupa rowerowa. Zadaniem „STOMIDO” przy udziale gminy miasto Szczecin, gminy Kobylanka i gminy Stare Czarnowo jest promowanie Szlaku Cystersów jako szlaku edukacyjnego i szlaku mającego szanse rozwoju turystycznego, jak również w przyszłości stworzenie zespołu obiektów turystycznych o charakterze komercyjnym. Jest to przede wszystkim szlak pieszo-rowerowo-kajakowy, ale samochodem będzie można przejechać przez większą jego część. W przyszłym roku uczestnicy projektu i mieszkańcy Dąbia będą obchodzili 70-lecie dzielnicy Dąbie oraz 845-lecie przybycia cystersów do Kołbacza i Dąbia.

Tegoroczne działania promocyjne rozpoczyna koncert zespołu Los Talidos z Rostocku (skład międzynarodowy), grającego salsę-latino, odbędzie się on w Klubie Delta w Szczecin-Dąbiu, 5 maja o godz. 18.00. (wstęp wolny). Następny element projektu to spotkanie integracyjne z udziałem członków Koła Seniorów Stowarzyszenia SIMP w Szczecinie oraz osób towarzyszących; podopiecznych ośrodków wychowawczych ze Szczecina. Koncert Los Talidos zostanie powtórzony podczas spotkania integracyjnego, które odbędzie się w gospodarstwie agroturystycznym w Rekowie 6 maja o godz. 13.00 (na spotkaniu będą eksperci z zakresu historii cystersów: Barbara Stolpiak, Teresa Świercz, historyk Rafał Simiski, archeolog Andrzej Kowalski oraz architekt Wojciech Pawłowski. Kolejnym wydarzeniem będą zawody wędkarskie o puchar wójta gminy Kobylanka i puchar prezesa Stowarzyszenia Rybaków i Przedsiębiorców z Dąbia – w porcie rybackim Szczecin-Dąbie, przy wejściu do portu 27 maja.

szlak cysterski - zaproszenie na zawody wędkarskie

Historyczny Szlak Cysterski, który zamierzają odtworzyć lokalni działacze we współpracy z historykami przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego to szereg pomniejszych projektów, które są w opracowaniu lub w trakcie realizacji. Najważniejsze z nich to: Kołbacz – opracowanie wspólne wójta gminy Stare Czarnowo, sołtysa, parafii w Kołbaczu, organizacji pozarządowych oraz Instytutu Zootechniki Zakładu Doświadczalnego w Kołbaczu i gminy Szczecin - stodoła świadkiem historii Kołbacza jako obiekt edukacji, archeolodzy przygotowują opracowanie badań dotyczących Kołbacza i okolic. Planuje się budowę przystani kajakowej z pełną infrastrukturą pieszo-rowerową nad rzeką Płonią. W Żelewie gdzie spotkają się trzyszlaki: pieszy, rowerowy i kajakowy, ma powstać baza turystyczna z polem namiotowym i gastronomią oraz infrastruktura do obsługi tych szlaków pod hasłem „Czyste wody J. Miedwie to czysta woda dla Szczecina i gmin przyległych oraz dla turystów”. W Rekowie, zgodnie z projektem wójta gminy Kobylanka, powstanie baza turystyczna jak w Żelewie dla szlaków pieszego i rowerowego oraz makieta starego koryta rzeki Płoni z terenami przyległymi (makieta dla niewidomych), planuje się odtworzenie istniejącego kiedyś folwarku z rękodzielnictwem.W Jezierzycach, gdzie znajdują się Stawy Cystersów, planuje się wybudowanie bazy turystycznej bez barier. W Jezierzycach-Dąbiu – przy skrzyżowaniu Autostrady A6 i Rzeki Płoni, będzie zbudowana kładka drewniana pieszo-rowerowa nad Płonią, przewidziano miejsce na odpoczynek z możliwością bezpiecznego rozpalenia ogniska (budowa rozpocznie się w kwietniu). W samym Dąbiu zostanie stworzona ścieżka edukacyjna wzdłuż szlaku pieszo-rowerowego od Komisariatu do Hotelu Bończa nad rzeką Płonią, izba pamięci z czytelnią w Dworku Myśliwskim – siedzibie Biblioteki Miejskiej. Projekt wspólny Stowarzyszenia Rybaków i Przedsiębiorców w Dąbiu oraz Rady Osiedla Dąbie wraz z gminą Szczecin to opracowanie dotyczące portu rybackiego i pasażerskiego przy ujściu rzeki Płoni jako symbolu rozwoju i okna na świat (z makietą dla niewidomych).

Uczestnicy projektu czynią starania o wpisanie Historycznego Szlaku Cysterskiego Kołbacz-Dąbie do Krajowego i Europejskiego Szlaku Cysterskiego. Uczestnicy projektu korzystają z opracowań historycznych prof. Mariana Grzędy-Kempińskiego, Ryszarda Kotli, Michała Rembasa i Mirosława Wacewicza. Wprowadzenie historyczne o cystersach z Kołbacza przygotował dr Paweł Migdalski, który jest recenzentem historycznym Szlaku.

Partnerem medialnym projektu mającego na celu odtworzenie Historycznego Szlaku Cysterskiego jest Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie”.

Tekst: Helena Kwiatkowska