jurorzy i laureaci kokursu - zdjęcie zbiorowe

Co roku zachęcamy uczniów szkół zawodowych z zachodniopomorskiego do zaprezentowania swojego przyszłego zawodu, ale też uczniów, którzy interesują  się nagrywaniem i montażem filmów – mówi Bartosz Stolarczuk, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie, który jest organizatorem konkursu „Mój zawód – moja pasja”.

Jego głównym przesłaniem jest pobudzenie wyobraźni i kreatywności wśród uczniów, promocja edukacji zawodowej i przede wszystkim promowanie swojego przyszłego zawodu. Uroczysta gala odbyła się 27 kwietnia w siedzibie Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie.

Zadaniem uczestników było zrobienie filmu dotyczącego ich przyszłego zawodu. Przed jego realizacją brali udział w szkoleniu. W tej edycji imprezy, jak i w poprzednich, szczecińska TVP 3 zorganizowała warsztaty montażu filmu z użyciem komputera oraz pracy z kamerą. Uczniowie zwiedzali gmach telewizji, poznawali specyfikę jej działalności.

W konkursie wzięło udział 19 zespołów z zawodowych szkół ponadgimnazjalnych w Szczecinie, Koszalinie, Myśliborzu, Gryficach, Nowogardzie i Stargardzie. Najwięcej, bo siedem filmów przygotowali uczniowie klas informatycznych, trzy – teleinformatycznych. Po dwa filmy uczniowie klas: technik cyfrowych procesów graficznych oraz fototechnik, po jednym: broomer, mechanik pojazdów samochodowych, technik mechanik pojazdów samochodowych, technik handlowiec oraz technik fryzjer.

Komisja konkursowa, oceniając prace brała pod uwagę następujące kryteria: zgodność pracy z tematem, podstawowe informacje o filmie (tj. autor, nauczyciel-opiekun, określenie tematu, data realizacji), zawartość merytoryczną filmu (opis zawodu i wykonywane czynności, wymagania fizyczne, możliwości zatrudnienia), sposób realizacji - strona techniczna oraz wrażenie - odbiór ogólny filmu.

Pierwsze miejsce w 8. Edycji Konkursu „Mój zawód – moja pasja” zdobyli Adrian Fasuła i Michał Drelich, uczniowie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach. Jakub Urbala i Adrian Pawłuszek z Zespołu Szkół Samochodowych w Szczecinie zostali laureatami drugiego, a na trzecim miejscu znaleźli się ex aequo Piotr Marciniak i Paweł Marciniak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. S. Dariusa i S. Girenasa w Myśliborzu oraz Magdalena Krawczyk i Karol Krasowski z Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie.

Jurorzy także przyznali wyróżnienia, które trafiły do: Anny Jędruszczak, uczennicy Zespół Szkół nr 7 w Koszalinie, Doriana Szczygielskiego i Krystiana Michalaka z Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie, Jakuba Klebana i Dominika Kosteckiego ze Szczecińskiego Collegium Informatycznego oraz Małgorzaty Żeleźnickiej, uczennicy Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie.

W gremium oceniającym znaleźli się przedstawiciele: Wojewódzkiego Urząd Pracy w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej, Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie, Związku Nauczycielstwa Polskiego, firmy „Akademos”, TVP 3 Oddział w Szczecinie, Zespołu Szkół Łączności oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie”.

Konkurs „Mój zawód – moja pasja” wspierany jest także przez Gminę Miasto Szczecin oraz firmę Drewnikowski Peugot. Wydarzenie doceniane jest przez prezydenta Miasta Szczecina, zachodniopomorskiego kuratora oświaty, marszałka województwa zachodniopomorskiego i Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie, sprawujący honorowy patronat nad imprezą.

Wsparcie informacyjne zapewniają, jako patroni medialni, oddział szczeciński Telewizji Polskiej oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy RP „Pomorze Zachodnie”.

Tekst: Danuta Sepuco
Zdjęcia: Zespół Szkół Łączności w Szczecinie