II Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Kobylanka i o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Rybaków i Przedsiębiorców z Dąbia odbyły się 27 maja na terenie Portu Rybackiego w Szczecinie-Dąbiu przy ujściu rzeki Płoni.

Przez kilka godzin 12. rybaków (w tym trzy panie) cierpliwie wędkowało przy użyciu różnorodnego sprzętu i własnych pomysłów na zanęcanie ryby. Wśród złowionych ryb prym wiodły okonie, potem w niewolę poszły jazie, krasnopiórki, jazgarki i płotki.

20170527

Ostatecznie najważniejszą nagrodę tych zawodów – Puchar Wójta gminy Kobylanka – za największą rybę (jaź 31cm) zdobył 12-letni chłopiec, Michał Słodyczak. W imieniu fundatora wręczył go przedstawiciel Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Kobylanka. Za największą liczbę złowionych ryb (61 ryb) puchar i I miejsce zdobył Piotr Kwiecień, II miejsce (49 ryb) zdobył Adam Kasowski, III miejsce (32 ryby) zdobył Tadeusz Łucek.

Zarówno zwycięzcy jak i licznie zgromadzona publiczność dokonali na miejscu degustacji złowionych ryb podczas środowiskowego spotkania integracyjnego, a do tańca grał i śpiewał zespół muzyczny "Lipka".

DSCN6490

Organizatorami zawodów byli: Stowarzyszenie Rybaków i Przedsiębiorców z Dąbia, Stowarzyszenie Miłośników Dąbia i okolic  „Stomido”, Gospodarstwo agroturystyczne Bożeny i Aleksandra Rek oraz Stowarzyszenie Rozwoju i Edukacji „Lider”. Imprezę zorganizowano w ramach w ramach projektu, który zakłada  odtworzenie Historycznego Szlaku Cysterskiego, a powstał na bazie tematów poruszanych podczas Konferencji Naukowej "Dąbie dziś i jutro", która odbyła się w Szczecinie w czerwcu i wrześniu 2015 roku. Projekt jest realizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. Partnerem medialnym projektu, mającego na celu odtworzenie Historycznego Szlaku Cysterskiego jest Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie”.

Tekst: Helena Kwiatkowska
Foto: Czesłąw Dziembaj