Natalia Herfort

Przed laty Jerzy Stuhr zapewniał ze sceny, że śpiewać każdy może. Młode śpiewaczki, które podczas koncertu uczennic wydziału wokalnego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie, zaprezentowały swoje umiejętności - z pewnością śpiewać powinny. Posiadają niebagatelne umiejętności oraz warunki głosowe i pracują pod kierunkiem znanych szerokiej publiczności śpiewaczek Ewy Filipowicz-Kosińskiej i Anny Rosa.

16 marca w Auli Książnicy Pomorskiej zaprezentowały się trzy uczennice: Maja Hermanowska i Natalia Herfort (klasa A. Rosa) oraz Katarzyna Jurga z klasy E. Filipowicz-Kosińskiej. Prezentacje zorganizowały Wydział Wokalny ZPSM i Książnica Pomorska, obiecującym śpiewaczkom akompaniowała Milena Palkaj (piano) i Maja Krzemień (obój).

Katarzyna Jurga uczennica klasy dyplomowej PZSM w Szczecinie ma 18 lat, w tym roku zdaje maturę. Od dziecka śpiewała w chórze dziecięcym Don Diri-Don prof. Dariusza Dyczewskiego. Posiada bardzo ładną, wyrównaną, ciemną barwę głosu. Lubi śpiewać różnorodny repertuar, odkrywa możliwości swojego głosu wykonując zarówno lirykę wokalną jak i arie starowłoskie. Będzie zdawała egzaminy na studia licencjackie do Akademii Sztuki w Szczecinie na kierunek wokalistyka.

Natalia Herfort, lat 16, uczennica IV klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie. Laureatka II miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Carla Loewe w Szczecinie, I miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Kielcach, oraz zdobywczyni wyróżnienia I stopnia na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Przygotowuje się do kolejnego konkursu wokalnego, który odbędzie się pod koniec marca w Gliwicach. Dysponuje głosem sopran liryczny.

Maja Hamanowska, lat 19, uczennica klasy dyplomowej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie oraz studentka I roku Italianistyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Dysponuje głosem sopran z możliwościami koloratury. Po zakończeniu kształcenia muzycznego w PZSM w Szczecinie chciałaby kontynuować naukę śpiewu.

Katarzyna Jurga

Młode śpiewaczki wykonały zarówno klasykę gatunku jak też utwory musicalowe i polskich kompozytorów XX wieku, min. B. Marcello, M. Żebrowskiego, L. Różyckiego, G.B. Pergolesiego, A. Vivaldiego, F. Schuberta i F. Mendellssohna.

Tekst: H. Kwiatkowska
Foto: M. Kościucha