Meble, zabawki, pościel, książki i wiele innych – łącznie ponad 1500 produktów ze sklepu IKEA Poznań trafiło do szpitala „Zdroje” w Szczecinie. Przekazane dary są odpowiedzią na najbardziej palące potrzeby dzieci przebywające w szczecińskiej placówce. To efekt ogólnopolskiej akcji #PomagamyRazem zorganizowanej przez IKEA we współpracy m.in. z Rzecznikiem Praw Dziecka. Produkty wyposażenia wnętrz o łącznej wartości ponad 1,6 mln złotych trafią do 37 oddziałów psychiatrii dla dzieci i młodzieży w całej Polsce.

Czas izolacji związany z epidemią COVID–19 jest szczególnie trudny dla o tych, którzy także na co dzień potrzebują wyjątkowej opieki, uwagi i zrozumienia – dla dzieci i młodzieży. IKEA i Ingka Centres, odpowiadając na te szczególne potrzeby, połączyły siły z partnerami: Fundacją Medicover, Raben Logistics Polska, Centrum Dystrybucji IKEA oraz FM Logistic i pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka realizują wsparcie rzeczowe dla szpitalnych oddziałów psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. W województwie zachodniopomorskim pomoc otrzymał Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdroje”. Zarówno usługa transportu jak i cała pomoc materialna są bezpłatne i stanowią darowiznę na rzecz placówki.

Młodzi pacjenci szpitali i oddziałów psychiatrycznych, w związku z licznymi obostrzeniami i zmianami w sposobie funkcjonowania szpitali związanymi z epidemią COVID–19, potrzebują teraz wsparcia jeszcze bardziej niż zwykle. Dlatego dzieci i młodzież odbywające leczenie w szpitalu „Zdroje” w Szczecinie otrzymały m.in. meble, zabawki, kredki, książki, artykuły do rysowania, maty gimnastyczne, gry podłogowe czy puzzle, które umożliwią im kreatywne spędzanie czasu w przyjaznym, bardziej domowym wnętrzu. Przekazane elementy wyposażenia wnętrz, zabawki, sprzęt multimedialny i AGD pomogą placówkom w codziennej pracy i przeprowadzaniu jeszcze efektywniejszych terapii zajęciowych.

Akcja wspiera działalność oddziału, którego pacjenci w szczególny sposób takiej pomocy potrzebują. W naszym Oddziale Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej każdego roku leczonych jest ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży. W zależności od jednostki chorobowej i efektywności prowadzonych terapii pacjenci spędzają tu od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Czas pandemii był dla nich szczególnie trudny i ciężki do zniesienia, gdyż ze względu na zakaz odwiedzin dzieci przez długi czas nie mogły i nadal nie mogą spotykać się z najbliższymi. Spośród przekazanych darów młodszym dzieciom największą radość sprawiły oczywiście gry i zabawki. Nieocenione były również artykuły papiernicze, które przekazane zostały do wykorzystania podczas warsztatów terapeutycznych. Przytulne, kolorowe komplety pościeli, w które można się wtulić, ściskając w ramionach otrzymane maskotki, uczyniły rytuał zasypiania zdecydowanie łatwiejszym i bardziej radosnym. Istotnym wsparciem ciężkiej pracy personelu oddziału okazało się duże, przenośne lustro. Stało się ono nieodzownym elementem terapii psychologicznej dla pacjentów dotkniętych chorobami zaburzenia odżywiania – mówi dr n. med. Łukasz Tyszler - dyrektor szpitala „Zdroje” w Szczecinie.

Dzieci i młodzież często zmagają się z trudnymi emocjami i niepokojem. Izolacja związana z epidemią oraz strach o przyszłość swoją i bliskich może dodatkowo pogłębiać ten stan. Ważną rolę w procesie zdrowienia dzieci, które odbywają leczenie na oddziale psychiatrycznym, odgrywa otoczenie. Dlatego jesteśmy wdzięczni za okazaną pomoc. Dzięki wsparciu od IKEA i partnerów dzieci mogą teraz wracać do zdrowia w bardziej przyjaznym, kolorowym miejscu – podkreśla Magdalena Knop, rzeczniczka szczecińskiego szpitala „Zdroje”.

Dom to niezwykle ważna przestrzeń dla IKEA. Powinien być ostoją bezpieczeństwa i rozwoju. Tymczasem epidemia koronawirusa – i związana z nią często długotrwała izolacja – negatywnie wpłynęły na zdrowie psychiczne wielu osób, w tym dzieci i młodzieży. Zobowiązaliśmy się, jako biznes odpowiedzialny społecznie, wesprzeć lokalne społeczności w pokonaniu trudności, wynikających ze skutków pandemii. Szpitalne oddziały psychiatryczne są ważnym elementem powrotu do zdrowia dla wielu pacjentów, a nam zależy na tym, by dzieci i rodzice spędzali w nich czas w jak najlepszych warunkach. Dlatego #PomagamyRazem – zaznacza Katarzyna Dulko-Gaszyna, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail.

Pomoc dla Szpitala „Zdroje” to kolejne wsparcie ze strony IKEA. Wcześniej we współpracy z Urzędem Miasta Szczecin firma wyposażyła specjalne mieszkania przeznaczone na kwarantannę dla osób z personelu medycznego, które z narażeniem swojego życia i zdrowia walczą z wirusem. Dzięki współpracy IKEA i partnerów już 35 gmin w Polsce otrzymało pomoc w doposażeniu lokalnych centrów kwarantanny. Z przekazanego sprzętu będzie mogło skorzystać ponad 400. osób przebywających w instytucjonalnej kwarantannie na terenie swojej gminy.

Od początku pandemii koronawirusa w Polsce IKEA analizuje zmieniające się potrzeby społeczne i stara się na nie reagować. Grupa Ingka zdecydowała się udzielić pomocy doraźnej w formie darowizn o łącznej wartości 4,5 miliona złotych. W ramach akcji #PomagamyRazem mającej na celu ochronę zdrowia oraz zapewnienie środków niezbędnych do życia osobom dotkniętym pandemią koronawirusa, marka wspólnie z partnerami przekazała dotychczas wsparcie rzeczowe m.in. Obiektom Infrastruktury Krytycznej, Gminnym Centrom Kwarantanny, osobom w kryzysie bezdomności, ubogim, rodzicom samotnie wychowującym dzieci oraz dzieciom i młodzieży.

Tekst: Wiktoria Orłowska R4S CONSULTING
Foto: materiały prasowe IKEA