Piękna, ważna książka z mocnymi akcentami patriotycznymi, honorująca ludzi budujących Polskę morską, ale także tworzących morskie miasto Szczecin. To trzecia już książka kapitana żeglugi wielkiej Zbigniewa Saka, który całe zawodowe życie poświęcił morzu dowodząc statkami floty handlowej, także zarządzał w swojej karierze firmą armatorską.

W dziewięciu opowiadaniach autor przedstawia dziewięciu bohaterów, którzy swoim działaniem wykazali, że bandera jest im droga, jest wartością niezbywalną. Współcześni bohaterowie, ukazani nie na piedestałach, ale z krwi i kości, z potrzeby duszy, z miłości do wyznawanych wartości. Motywem przewodnim książki jest wierność ideałom, dążenie do doskonałości, gdzie zawsze tłem jest morze. Właśnie morze jest najsilniejszym motorem, jest tematem przewodnim każdego rozdziału.

Ze środowiska szczecińskiego autor przedstawił byłego dyrektora PŻM Ryszarda Kargera, kpt. ż.w. Ryszarda Wasika, Panią kpt. ż.w. Danutę Kobylińską-Walas, Panią Elżbietę Marszałek, osoby, które swoim poczuciem odpowiedzialności i codziennym trudem zasłużyły, by nie zapomniano o ich służbie dla społeczeństwa.

Książka jest bardzo przekonywująca, autor bowiem znał osobiście bohaterów swojej narracji zarówno z płaszczyzny zawodowej, towarzyskiej a nieraz i rodzinnej. Pokazuje zasługi osób o których pisze, prostując nieraz fałszywe oceny ich aktywności. Czyni to dla prawdy historycznej i polskiej flagi.

Kapitan poprzez swoich idoli pokazuje, jak można wykorzystać swój talent, by w biznesie zdobywać szczyty, rozsławiać ukochaną Ojczyznę, do ostatniego tchu bronić skrawka ojczystej ziemi, bezinteresownie ratować życie wbrew wszystkiemu, nawet zdrowemu rozsądkowi. Przekazuje nam jak być zwyczajnie prawym człowiekiem. W dzisiejszym, mocno skomercjalizowanym świecie wydaje się to niemożliwe. A jednak realne. Przyzwoitość, wierność ponad wszystko jest u bohaterów tej książki normą. Przez łamy stron przewijają się mocne, prawe charaktery ludzi, zwyczajnych, ale niezwyczajnych, herosów. Każde z opowiadań pozostawia w pamięci ślad, rodzi pytanie; jak oni tego dokonali?

Wydawcą książki jest Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Pomorze Zachodnie, powołane przez nie wydawnictwo POMORZE.

O Autorze

Kpt. ż.w. Zbigniew Sak, ur. w Lublinie, jest absolwentem Państwowej Szkoły Morskiej i Politechniki Szczecińskiej. Szlify kapitańskie zdobył w 1959 r., stając się tym samym najmłodszym kapitanem w historii powojennej floty handlowej. Współorganizował i założył Polską Żeglugę Bałtycką w Kołobrzegu, był dowódcą jednostek promowych i handlowych. Z jego inicjatywy powstała „Szkoła na morzu”, w której uczestniczyło w rejsach do Ystad, Kopenhagi i Helsinek ok. 15 000 licealistów. Jest współautorem biletu promowego dla pasażerów i samochodów ciężarowych, które od lat 70-tych są używane przez armatorów promowych po dziś dzień. Kapitan Sak uczestniczył też w zespole międzyresortowej komisji rządowej prowadzącej negocjacje w celu zwiększenia przewozu ładunków polskimi promami. Swoje bogate doświadczenie zawodowe i morskie przygody opisał w książkach pt. „Z Lublina na oceany” i „Dogonić horyzont”.

Zobacz film


Kup książkę: Wierni Banderze - kpt. Zbigniew Sak »»»