Wprowadzenie

Przed wojną w Szczecinie radia nie było. Odbierano program radiowy retransmitowany z Berlina. Istniał też radiowęzeł służący propagandzie niemieckiej do nadawania komunikatów wojennych. Władze polskie, zaraz po objęciu miasta we władanie, zabiegały o uruchomienie własnej, polskiej stacji radiowej. Miasto było wówczas zasiedlone jeszcze przez sporą grupę niemieckich mieszkańców. Polskie słowo rozbrzmiewające na ulicach było więc ważnym elementem nowej rzeczywistości. Symbolem polskiego władztwa, integratorem tworzącej się społeczności Polaków przybywających z całego świata. Głównie z Polski, ale także Niemiec, Francji, Anglii a nawet Chin.

Radiowcy szybko uporali się z problemami technicznymi i zaczęli nadawać z radiowęzła program składający się z komunikatów polskich władz i muzyki ludowej. Równocześnie budowali zręby samodzielnej rozgłośni radiowej w Szczecinie. I to wtedy – 75 lat temu- wszystko się zaczęło.

Z okazji Jubileuszu 75 lecia polskiej radiofonii w Szczecinie Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Pomorze Zachodnie przy wsparciu Urzędu Miasta Szczecin organizują grę miejską pn.”RadioGra”, która ma przypomnieć najważniejsze wydarzenia z jej historii. W formie zabawy edukacyjnej chcemy przypomnieć, przybliżyć i odnotować najważniejsze fakty z jej istnienia. Mamy nadzieję, że będzie ona ciekawą formą spędzenia czasu w trudnych warunkach pandemii. Życzymy emocji i satysfakcji ze zdobytej wiedzy i punktów.

Gra miejska pn.”RadioGra „z okazji 75 lat polskiej radiofonii na Pomorzu Zachodnim powstała dzięki ofiarnej współpracy Anny Kolmer, Agnieszki Piszczałki, Jarosława Daleckiego, Zbigniewa Plesnera i talentom informatycznym Sebastiana Dajnowca i Sławomira Rauchfleischa.

Wszystkim serdecznie dziękujemy!!!

Poznaj historię

Poznaj pięć najważniejszych lokalizacji w historia polskiej radiofonii w Szczecinie. To nie tylko miejsca, lecz lata wspomnień, za którymi stoją ludzie - Szczecińscy radiowcy.
Szczegóły

Obejrzyj film

Oglądaj uważnie, słuchaj, notuj. Ten film to magiczna podróż w przeszłość. Tutaj znajdziesz też odpowiedź na większość pytań, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć w teście wiedzy!
Szczegóły

Zobacz zdjęcia

Jedno zdjęcie wyraża więcej niż tysiąc słów. Obejrzyj galerię zdjęć - poznaj ludzi, miejsca, sprzęt. Zwracaj uwagę na detale - każdy szczegół może okazać się pomocny w teście.
Szczegóły

AUTORZY

Film przygotowano dla Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich RP Pomorze Zachodnie. Film ma charakter edukacyjny i powstał w 75 rocznicę powstania polskiej radiofonii na Pomorzu Zachodnim. Scenariusz, reżyseria, realizacja i zdjęcia - Jarosław Dalecki.

W filmie wykorzystano fotografie, grafiki, rysunki oraz materiały audio i wideo z archiwów prywatnych pracowników Polskiego Radia: Zbigniewa Puchalskiego, Dariusza Trojanowskiego, Jarosława Daleckiego, Roberta Kwiatkowskiego, Haliny Więcek Przybyły, Ryszarda Bogunowicza, Jana Sylwestrzaka, Teresy Podesławskiej, Zbigniewa Malarskiego, Anny Kolmer, Barbary Gondek, Anny Kafel, Bogusława Lisa, Marka Żurawskiego, Jacka Wiśniewskiego i Pawła Zaremby.

Zdjęcia Zdzisława Gajdy, Timm Stütz, Marka Żórawskiego, Bogusława Lisa i Jarosława Daleckiego. Materiały wideo Dariusza Trojanowskiego. Wykorzystano fragmenty wspomnień i pracy magisterskiej Zbigniewa Puchalskiego, które czytała Anna Kafel.

Pozostałe materiały fotograficzne i filmowe na licencji CC i PD, oraz inne z podaniem źródła pochodzenia. Autorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego dokumentu.

Gra miejska "Radiogra" jest projektem edukacyjnym.

KONTAKT

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej "Pomorze Zachodnie"

Al. Wojska Polskiego 90
70-482 Szczecin
Telefon: 889 669 544
Strona: www.dziennikarze.szczecin.pl

ORGANIZATOR

logo_sdrp_szczecin.jpg

PARTNER

logo_szczecin.jpg
© 2024 Gra Miejska: RadioGra. Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Projekt i wdrożenie: Media Web Design