W najbliższą niedzielę, 6 sierpnia, podczas zlotu wielkich żaglowców The Tall Ships Races szczecińscy literaci będą wodować Statki Poezji. Zwykłe, papierowe statki z tekstami wierszy o tematyce morskiej na pokładach będą żeglować po wodach Odry z misją promowania poezji marynistycznej. 

 - To wydarzenie pod nazwą Wodowanie Statków Poezji jest naszym projektem – Związku Literatów Polskich oddział w Szczecinie, który po raz drugi realizujemy podczas zlotu wielkich żaglowców – mówi Leszek Dembek, prezes oddziału – Rzeczywiście, będziemy puszczać statki na wodę, jednak to będzie finałowy moment całej  akcji happeningowej.

 Akcja będzie miała swój początek przy Izbie Celnej obok Mostu Długiego przy nabrzeżu Odry. W tym miejscu literaci utworzą orszak. O godzinie 11.30, trzymając w rękach papierowe statki z tekstami wierszy, ruszą w kierunku, zacumowanego przy nabrzeżu, żaglowca STS Fryderyk Chopin. Wejdą na jego pokład, gdzie punktualnie o godzinie 12 będą deklamować i czytać przyniesione wiersze. Następnie, pod komendą kapitana żeglugi wielkiej Józefa Gawłowicza przemaszerują na przystań North East Marina Szczecin na Wyspie Grodzkiej. Tam odbędzie się wodowanie statków. 

goda 140615 162 600x298

 

- Przesłaniem tego artystycznego wydarzenia jest popularyzowanie polskiej poezji marynistycznej, ale także promowanie twórców Pomorza Zachodniego. W tym roku nasz projekt zyskał uznanie armatora spółki 3OCEANS i dzięki niemu polska poezja będzie wybrzmiewać z pokładu trzeciego na świecie największego żaglowca z ożaglowaniem typu bryg oraz drugiego największego w Polsce pływającego żaglowca – podkreśla prezes.

 W przygotowanie Wodowania Statków Poezji włączyli się, na zaproszenie szczecińskich literatów, harcerze i instruktorzy Hufca Szczecin z jego komendantką Agnieszką Woś. Razem z pisarzami wykonali  około stu statków. 

 

14

 

7

 

- W ubiegłym roku w akcji uczestniczyło wielu szczecinian, którzy spontanicznie włączali się w nasze działania. W tym roku mamy dla nich jeszcze więcej statków, więc na pewno dla nikogo nie zabraknie – zapewnia prezes i zaprasza - Dołącz do naszego orszaku! Zabierz swój ulubiony wiersz o morzu. I Ty razem z nami możesz go zwodować, by rozsławiał Wielkie Morze Piękna!!!

Tekst: Danuta Sepuco

Zdjęcia: Paweł Woś; www.northeast-marina.pl