Dotychczas nieopublikowane

Od 18 lat przedstawiciele sektora pozarządowego spotykają się w Szczecinie na Jasnych Błoniach na imprezie „Pod Platanami”. Wielki Piknik Pasji – pod taką nazwą odbywała się miejska urodzinowa zabawa, a organizacje pozarządowe prezentowały się na ponad 140 stoiskach. Nie była to tylko prezentacja stowarzyszeń ale także przedstawienie swoich programów mieszkańcom miasta. A ludzi przyszło wiele.

Także nasze Stowarzyszenie Dziennikarzy „Pomorze Zachodnie” miało swoją prezentację. Ludzie pióra jako jedyni tego dnia na Jasnych Błoniach zachęcali do czytania książek, również tych, które wydało wydawnictwo „Pomorze” należące do SD RP w Szczecinie. Były to książki: „Wszystkie psy mojego życia” Elizabeth von Arnim w tłumaczeniu redaktor Elżbiety Bruskiej oraz „Dogonić horyzont” kapitana Zbigniewa Saka.

Tłumy przemieszczały się przez błonia z rodzinami, dziećmi od godz. 11 do prawie 18. Dla najmłodszych i dorosłych organizatorzy, w tym Szczeciński Inkubator Kultury, przygotowali szereg atrakcji. Były warsztaty twórcze, kreatywne, możliwość sprawdzenia swoich umiejętności sportowych także tych dotyczących bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy, był pokaz gimnastyki artystycznej oraz akrobatycznej, balet w wykonaniu dzieci. Prezentowano techniki samoobrony, na parkiecie tanecznym królowała modna dziś zumba a Trio Akordeonowe zachwycało muzyką. Maluchy szalały na licznych trampolinach a do aktywnego spędzania wolnego czasu w Szczecinie zachęcało Centrum Żeglarskie.

Sympatycznym akcentem spotkań z organizacjami pozarządowymi była wizyta prezydenta miasta Piotra Krzystka na wszystkich wystawienniczych stoiskach. Prezydent składał pisemne jubileuszowe podziękowania za uczestnictwo w imprezie.

Tekst: Janina Piotrowska
Foto: Janina Piotrowska i Jarosław Dalecki