„Ludzie żyją tak długo, jak długo trwa pamięć o nich”…

Szczególne dwa dni każdego roku – Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, kiedy odwiedzane są kościoły, cmentarze i miejsca pamięci, pamięci o tych, którzy już odeszli. Także o ludziach morza, którzy odeszli na wieczną wachtę, w tym tych, co nie powrócili z morza… Wyjątkowo tłumnie jest w tych dniach na największej w Polsce i jednej z największych w Europie nekropolii, jaką jest Cmentarz Centralny w Szczecinie, cmentarz – park, gdzie spotykają się całe rodziny przy grobach bliskich zmarłych, ale też przechodnie i turyści, by w ciszy i spokoju, w tak wyjątkowym miejscu, przeżyć chwilę zadumy i refleksji nad marnością tego świata i czekającym nas wszystkich wiecznym odpoczywaniem…

Jak co roku już w bramie głównej Cmentarza Centralnego można było obejrzeć kolejną okolicznościową wystawę fotograficzno-krajobrazową,  tym razem są to „ Cmentarze Paryża”, ze zdjęciami prezentującymi nekropolie Montparnasse, Montmartre i Pere Lachaise, z licznymi grobami i artystycznymi nagrobkami wielu wybitnych Polek i Polaków – emigrantów, patriotów, bohaterów narodowych, żołnierzy, powstańców, wieszczów, artystów, pisarzy, poetów, malarzy, m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego,  Fryderyka Chopina, Bronisława Piłsudzkiego, Olgi Boznańskiej, Józefa Czapskiego, i wielu, wielu innych…  Jej autorem jest fotografik Piotr Mania, z którym można była przy okazji porozmawiać. Tuż obok klerycy Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego pw. Świętej Rodziny, zbierali datki od wiernych na tzw. wypominki…

Wśród zwiedzających kwestowali z kolei wolontariusze,  harcerze i inni, zbierając datki m.in. na hospicja, na renowację Cmentarza oraz Pomnika Katyńskiego i miejsc pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Wśród kwestujących wyróżniali się mundurami słuchacze Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej z ul. Hożej, studenci Politechniki Morskiej, oraz członkowie Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej, zbierając datki na bieżące koszty utrzymania i renowację wymownego pomnika „Tym, którzy nie powrócili z morza”, oraz ofiar katastrofy promu „Jan Heweliusz” (na zdjęciach). Wcześniej - w południe - odbyła się tu tradycyjna uroczysta zmiana warty honorowej studentów Politechniki Morskiej, a wieńce złożyli przedstawiciele organizacji morskich. Monument powstał 33 lata temu i jego obecny stan i dalsze utrzymanie wymaga stałych, kosztownych prac remontowych. 

Ludzie morza i żeglarze pamiętali też o swoich krewnych, znajomych i przyjaciołach, którzy wcześniej odeszli na wieczną wachtę, i nadal żeglują gdzieś w oceanie nieskończoności, i spoczywają na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, a także na cmentarzach w Policach i Świnoujściu. Zapalili znicze i złożyli kwiaty m.in. na leżących obok siebie grobach śp. Ludka Mączki i Ziemowita Ostrowskiego (na zdjęciu)., a także innych, niezapomnianych, którzy dołączyli do nich ostatnio, w tym m.in. śp. Olka Doby, Stanisława Bolewicza, Włodka Bylińskiego, Jurka „Poręby” Porębskiego, Toniego Brancewicza, Andrzeja Żarnocha, Józefa Baja, Zbigniewa Saka, Aleksandra Walczaka, Jurka Kaczora, i innych. Cześć ich pamięci!

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler