W niedzielę, 22 maja, w Parku "Różanka" w Szczecinie ogłoszono laureatów pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza. W kategorii „Złota Metafora” nagrody zdobyli: Grand Prix – Mirosław Kowalski z Mysłowic, II nagrodę – Krzysztof Martwicki z Płońska, III nagrodę – Małgorzata Hrycaj ze Szczecina. W kategorii „Szczecińska Metafora” pierwsza nagroda trafiła do Anny Piliszewskiej z Wieliczki, druga do Roberta Florczyka ze Szczecina, a trzecia do Zbigniewa Szyrwiela z Polic. Zwycięzcom gratulował syn Józefa Bursewicza, Szymon.

Wiersze laureatów, a także poetów wyróżnionych zostały upublicznione w pokonkursowym almanachu. Książkę wydano nakładem szczecińskiego ZLP przy finansowym wsparciu Miasta Szczecina. Oddział szczeciński Związku Literatów Polskich, organizator konkursu, także przyznał swoją związkową nagrodę „Różę Poetów” im. Niny Rydzewskiej. To szczególne wyróżnienie przypada osobie, której twórczość i działalność wyróżnia się w wyjątkowy sposób. W tym roku nagrodę odebrał Robert Florczyk ze Szczecina, członek ZLP. Przyznając Różę, literaci docenili szczególne walory twórczości poetyckiej, w tym wyróżniające się tematyki historii portu i miasta oraz wielką aktywność organizacyjną w promowaniu poezji i kultury Szczecina.

Różanka w Szczecinie - słuchacze Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. . Józefa Bursewicza

Gala konkursu miała interdyscyplinarną i interaktywną oprawę. Z estrady muzycznie wybrzmiały wiersze poetów z Pomorza Zachodniego. Ich wokalnej interpretacji podjęli się młodzi artyści: Anna Kamila Rynkiewicz, studentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Szczecińskim, Łukasz Tokarski, gimnazjalista z Gryfina, Krzysztof Kaczmarek, szczeciński raper oraz Marcin Styborski z zespołem instrumentalistów: Adrianem Klusiem, Norbertem Laskowskim, Tomaszem Nowakiem i Wiktorem Szostakiem. Adrian Kluś, kierownik zespołu został uhonorowany Medalem „Gloria Cultura”, przyznawanym przez szczeciński ZLP, za szczególny wkład w poezję. Kierownictwo artystyczno-literackie nad koncertem objął Zenon Lach-Ceraszyński, poeta i kandydat na członka ZLP.

konkurs poetycki połączony z happeningiem malarskim na Różance

W alejach Różanki odbył się happening malarski. Członkowie Stowarzyszenia Artystów Integracji Europejskiej oraz Klubu Plastyka „Impresja” w Choszcznie malowali obrazy do wierszy. Także w tym miejscu zbudowano wyjątkową galerię, autorstwa Leszka Dembka, prezesa oddziału szczecińskiego ZLP, z opracowaniem graficznym Zbigniewa Jahnza, szczecińskiego poety. Składa się na nią 49 wierszy ph. „Namaluj mnie … (życie)” autorów: ZLP Oddziałów w Szczecinie i Koszalinie, Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach, Klubu Literackiego „Na Wyspie” w Świnoujściu, Stowarzyszenia Kołobrzeskich Poetów, Grupy Literacko-Artystycznej „Horyzont” i Nieformalnej Grupy Literackiej „Iuvenis Ars” Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Grupy Literackiej „In Aeternum” Klubu 12 Dywizji Zmechanizowanej. Ewenementem w eksponowaniu twórczości pisarskiej jest przełożenie tekstów wierszy na język Braille’a, zainicjowany przez Krystynę Rodzewicz, pisarkę, kandydującą do ZLP. Obróbki technicznej podjęła się Róża Czerniawska-Karcz, poetka. Galeria jest czynna do 15 czerwca.

Różanka zaprasza na Zachodniopomorską Wiosnę Poezji 2016

Niedzielne wydarzenie było kolejną propozycją w ramach Zachodniopomorskiej Wiosny Poetów szczecińskiego ZLP, która potrwa do lata. Zatem, organizatorzy zapraszają na kolejne wydarzenia. I tak, 1 czerwca w Szczecińskim Inkubatorze Kultury o godz. 17.00 rozpocznie się czytanie szczecińskiej poezji. 11 czerwca w Starej Rzeźni o godz. 12.00 odbędzie się niezwykłe wodowanie „Statków poezji na Odrze”. 15 czerwca w Książnicy Pomorskiej o godz. 17.00 nastąpi odsłonięcie utworu pt. „Szczecin” Janusza Krzymińskiego w Galerii Jednego Wiersza. Na 18 czerwca poeci zapraszają do Świnoujścia na koncert „Słowa na wiatr”. Na wszystkie propozycje wstęp jest wolny.

Tekst: Danuta Sepuco
Zdjęcia: Adam Siedlecki, Zbigniew Jahnz