koncert zespołu Sexteto Milonguero

W Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni, odbył się niedawno bardzo oczekiwany przez fanów tanga argentyńskiego koncert grupy Sexteto Milonguero. Muzycy z Argentyny wręcz porwali szczecińską publiczność w muzyczną podróż do Buenos Aires lat 40-tych. Po koncercie, kto umie tańczyć tango argentyńskie, mógł wziąć udział w milondze. Organizatorem koncertu i milongi była Akademia Tanga Doroty i Adriana Grygierów.

Sexteto Milonguero to jedna z najlepszych orkiestr tanga argentyńskiego na świecie. Założona została w Buenos Aires w 2006 r., a w jej skład wchodzą: Marisol Canessa i Gustavo Garay (skrzypce), Mauricio Jost (bandoneon), Juan Rivero (pianino), Alejandro Abbonizio (kontrabas), Javier di Ciriaco (wokal). W ramach europejskiego turnee zespół dał w Polsce tylko dwa koncerty – w Szczecinie i Bielsko-Białej. Grupa ta ma w swoim repertuarze zupełnie nowe, oryginalne interpretacje standardów tangowych, które powstały w latach 40-tych XX wieku, czyli tzw. Złotym wieku tanga argentyńskiego. W muzyce zespołu można też odnaleźć elementy folkloru argentyńskiego, a wprawne ucho znajdzie też brzmienie muzyki cuarteto (gatunek muzyki popularny w Córdobie w Argentynie).

Koncert sekstetu składał się z dwóch części – pierwsza zawierała żywiołowe utwory tanga argentyńskiego, a druga - taneczne milongi.

Zespół tworzą wybitni muzycy, dlatego koncert ten był prawdziwą muzyczną ucztą nie tylko dla wielbicieli tanga argentyńskiego, ale też dobrej muzyki. Charakterystyczny dla tanga argentyńskiego ogień dawał charyzmatyczny wokalista, który z pasją wykonywał każdy utwór, tworząc niepowtarzalny nastrój koncertu. Część publiczności nie mogła się oprzeć muzyce i przez przez cały koncert tańczyła tango wśród pozostałej części widowni. Atmosfera niczym nie ustępowała milondze w klubie w Buenos Aires. Na bis muzycy zagrali utwór pt. „Tu..., el cielo y tu” (hiszp. „Ty…, niebo i ty”, utwór napisany w 1944 r.).

Po koncercie można było też nabyć ostatni album Sexteto Milonguero pt. „DOBLE O NADA” (hiszp. „Podwójnie albo wcale”), który zawiera 2 płyty CD – jedną z klasycznymi utworami tanga z lat 40-tych i drugą z autorskimi utworami muzyków grupy Sexteto Milonguero.

Tekst: Marta Kościucha
Foto: Wojciech Lisowski, Andrzej Wiśniewski, Marta Kościucha