„Gdy już wjechaliśmy do lasu na tyle daleko, że nie widzieliśmy ostatnich budynkow naszego gospodarstwa, wysiadałyśmy z Cornelią, żeby pospacerować. Ona dreptała obok mnie na swoich śmiesznych, małych, obróconych na zewnątrz łapkach, któe zapadały się w głębokim piasku, a powóz podążał za nami zachowując pełen szacunku dystans. Na Pomorzu wszystko było zawsze pełne szacunku...”.

Elisabeth von Arnim „Wszystkie psy mojego życia”

Wszystkie psy mojego życia”, najbardziej autobiograficzna ze wszystkich książek Elisabeth von Arnim (polskie wydanie w przekładzie Elżbiety Bruskiej), jest pozycją wysoko cenioną przez dzisiejszych czytelników na świecie.

Jak wszystkie utwory hrabiny - napisana zadziwiająco nowoczesnym językiem, pełna humoru, delikatnej ironii, z doskonałym zmysłem obserwacji, z wątkami przewijającymi się we wcześniejszych jej powieściach takimi, jak rola kobiet w ówczesnym świecie. To wszystko jest ujęte w wyraziście zarysowanym tle, bo na pierwszym planie są psy. To one towarzyszyły pisarce przez całe niemal życie, poprzez relację z nimi pokazuje miejsca, w których mieszkała. Wspomina w niej także swój czas spędzony na pomorskiej wsi leżącej niedaleko Szczecina – Rzędzinach.

Wśród 22 opublikowanych książek Elizabeth von Arnim, najczęściej do tej pory wydawano dwie jej powieści - „Czarowny kwiecień” (eng. Enchanted april), na którego podstawie w 1991 r. powstał film pod tym samym tytułem, nominowany do Oscara za scenariusz, oraz debiutancką powieść pt. „Elizabeth i jej ogród”.

Każda jej książka - od debiutanckiej (na wpół autobiograficznej) do ostatniej - cieszyła się wielką popularnością wśród miłośników jej prozy, przede wszystkim w anglojęzycznych krajach. Pisarka ta, zapomniana po II wojnie światowej, od co najmniej trzech dekad jest znowu wydawana na całym świecie w różnych językach. W ostatnich latach, poza jej książkami, (niekiedy po kilka w jednym tomie), ukazało się sporo publikacji naukowych, także najnowsza jej biografia, a od trzech lat organizowane są konferencje naukowe.

Od 6 lat przez wójta gminy Dobra organizowany jest Festiwal Róż (pod patronatem Elisabeth von Arnim), na który chętnie przyjeżdżają także goście z zagranicy. Na terenie tej gminy znajdują się też dwa pomniki pisarki.

O Autorce

Elizabeth von Arnim (właśc. Mary Annette Beauchamp)

ur. 31 sierpnia 1866, w Kirribilli, niedaleko Sydney w Australii, była angielską pisarką, która debiutowała w światowej literaturze w 1898 r. książką pt. „Elizabeth i jej niemiecki ogród” (w polskim wydaniu „Elizabeth i jej ogród”), napisaną w 1897 r. w podszczecińskiej wsi nazywającej się wówczas Nassenheide, dzisiaj Rzędziny, gm. Dobra. Mieszkała tam przez kilkanaście lat ze swoim mężem, pruskim junkrem. W tej zachodniopomorskiej wiosce napisała swoje pierwsze książki. Potem mieszkała w Szwajcarii, Francji i Ameryce, gdzie zmarła w 1941 r. Od 6 lat w gminie Dobra organizowany jest Festiwal Róż pod patronatem Elisabeth von Arnim, na który chętnie przyjeżdżają także goście z zagranicy. Na terenie tej gminy znajdują się też dwa pomniki pisarki, powstałe z inicjatywy Pani wójt Dobrej - Teresy Dery. Zostały one sfinansowane przez duńską fundację Oticon, a wykonane przez szczecińskiego rzeźbiarza Bohdana Ronin- Walknowskiego.

Elżbieta Bruska - szczecińska dziennikarka i tłumaczka książek Elizabeth von Arnim. Jest autorką, razem z Bereniką M. Lemańczyk, wydanego w 2011 r. pierwszego polskiego tłumaczenia bestsellerowej powieści tej pisarki pt. „Elizabeth i jej ogród” („Elizabeth and Her German Garden”). Następnie przetłumaczyła inne jej książki - „Samotne lato”, „Wszystkie psy mojego życia” i ostatnio „W ogrodzie dzieciństwa”. W następnej kolejności będzie własna publikacja o życiu Elizabeth von Arnim na pomorskiej prowincji.

Zobacz film


Kup książkę: Wszystkie psy mojego życia Elizabeth von Arnim »»»