Szczecin, 29-30 września 2017 r.  - nowopowstały Bank Żywności SZCZECIN im. Jacka Kuronia zwerbował przez 2 tygodnie 162 wolontariuszy do akcji zbiórki żywności w sklepach. W szybkim tempie do pracy zgłosili się wolontariusze ze szkół podstawowych, gimnazjów wraz opiekunami nauczycielami oraz licealiści i pojedyncze osoby dorosłe.

 0akcja grafika

Seria szkoleń w szczecińskich szkołach, które zgłosiły się  do działań w ramach aktywnych kół wolontariuszy przyniosła ciekawe spostrzeżenia. Dzieci i młodzież chce pomagać, o ile zainspirują ich do tego nauczyciele-opiekunowie. Są szkoły, które bez wahania przyjmują zaproszenie do działań, są i takie – głównie prywatne – które „nie mają czasu”, albo boją się reakcji rodziców, na takie „zawracanie głowy ich dzieciom”. Na kilkadziesiąt szkół ok. 20% odpowiedziało z entuzjazmem. – Jak na Bank, który dopiero raczkuje, to dobry wynik, zwłaszcza, że zbiórka zajmuje czas wolny i dorosłych, i młodzieży. Spośród wielu alternatyw jego spożytkowania wybierają właśnie pomaganie innym. – podkreśla Urszula Rupnik, prezes Banku Żywności Szczecin im. Jacka Kuronia. – W przyszłości jednak będziemy potrzebowali znacznie więcej ludzi dobrej woli, chętnych do pracy społecznej. Głowimy się, jak ich pozyskiwać.

Zbiórka żywności odbywa się w ramach ogólnopolskiej akcji  pt.: „Podziel się dobrym posiłkiem”, organizowanej przez Federację Polskich Banków Żywności, a sponsorowanej od 14 lat przez firmę Danon. W Szczecinie realizowana jest przez Bank Żywności SZCZECIN im. Jacka Kuronia. To działania pozysku żywności na rzecz dzieci. Ponad 100 tys. dzieci w kraju cierpi z powodu niedożywienia. Zebrane produkty żywnościowe zostaną przekazane wybranym świetlicom środowiskowym i innym organizacjom społecznym zajmującym się żywieniem dzieci i młodzieży.

- Niedożywienie to wciąż palący problem wśród polskich dzieci, choć wygląda dziś inaczej niż gdy zaczynaliśmy prowadzić program „Podziel się posiłkiem” w 2003 roku -  mówi Ewa Gayny, dyrektor ds. relacji zewnętrznych, Danone. – Z ilościowego zmieniło się na jakościowe, czyli coraz więcej potrzebujących dzieci ma dostęp do jedzenia, ale jest ono nie dość dobre i nie dostarcza im wystarczających składników odżywczych.

Zdaniem Marka Borowskiego, prezesa Federacji Polskich Banków Żywności - ogólna wiedza dzieci na temat prawidłowego żywienia jest niewystarczająca i przez to ich wybory żywieniowe nie są korzystne dla ich zdrowia. Częstym błędem jest podjadanie słodkich przekąsek zamiast warzyw i owoców. Dlatego tak ważna jest edukacja od najmłodszych lat.

Przygotowania do akcji w całej Polsce trwają ponad pół roku. Najpierw sieci handlowe deklarują chęć udostępnienia swoich sklepów do zbiórki, następnie Banki Żywności w całej Polsce wybierają te, sklepy, w których wolontariusze chcą i będą pracować. Często poszczególne sklepy biorą w opiekę wprost organizacje, które zajmują się żywieniem dzieci i zbierają produkty bezpośrednio dla własnych działań kulinarnych.

W Szczecinie wolontariusze dyżurowali w następujących sklepach na prawobrzeżu i lewobrzeżu:

Kaufland (Andrzeja Struga 29)

Netto (Szczecin, Brama Portowa-Niepodległości 13)

Netto (Szczecin, Duńska 14)

Netto ( Szczecin, Dąbska 2)

Netto (Goleniów, ul. Szczecińska 2)

Netto ( Szczecin, ul .Kadłubka 39/41)

Netto (Szczecin ul. Zalewskiego 2d/1)

Kaufland (Szczecin ul. Ofiar Oświęcimia 14 d)

 ecgcliginmkajl

 ggcoikihmfbdem

Dzięki  pracy ponad 160 wolontariuszy zebrano ponad 2,5 tony żywności, którą w ramach charytatywnej pomocy  zwiozła firma transportowa i spedycyjna Raben Group.

Następna akcja odbędzie się 1,2,3 grudnia przed świętami. 

Dodatkowych informacji udziela:

Urszula Rupnik

Prezes

Bank Żywności Szczecin Imienia Jacka Kuronia

tel. 784 994 784

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

***

Bank Żywności Szczecin Imienia Jacka Kuronia jest nową organizacją działającą w oparciu o Federację Polskich Banków Żywności. Dobrowolnie tworzoną wspólnotę 32 Banków Żywności działających
na terenie całego kraju od 20 lat. Wszystkie są organizacjami pozarządowymi o statusie stowarzyszenia lub fundacji. Razem tworzą związek stowarzyszeń OPP.

Szczecin i zachodnia część województwa nie miała dotychczas Banku Żywności działającego systematycznie i profesjonalnie w strukturach Federacji Polskich Banków Żywności. Postanowiliśmy
to zmienić. Pilotażowo, w minionym półroczu,  w ramach unijnego programu Pomocy Żywnościowej diagnozowaliśmy możliwości i potrzeby w tym zakresie. Okazało się, że jest niezagospodarowana przestrzeń pełna potencjału z jednej strony niemarnowania tego, co zostało wyprodukowane, z drugiej - udzielania wsparcia żywnościowego potrzebującym.

Jako Bank Żywności Szczecin Imienia Jacka Kuronia obejmiemy pomocą chętne do współpracy:

- placówki w województwie prowadzące żywienie (domy pomocy, dzienne domy pobytu dla seniorów, domy dziecka, domy samotnej matki itp.),

- placówki w województwie oferujące pomoc bezdomnym,

- wszelkie organizacje pomocowe dla dzieci i osób starszych w województwie.

Żywność pochodzić będzie z kilku źródeł:

- hurtownicy i rolnicy, sadownicy, producenci,

- dystrybutorzy (sieci handlowe np. Lidl),

- zbiórki publiczne (w 2017 roku odbędą się one 29-30 września i 1-3 grudnia).

Według danych Federacji 1 złotówka przekazana na funkcjonowanie Banku Żywności przyczynia się
do wygenerowania 16 posiłków. Gwarantujemy przy tym operowanie tylko produktami pełnowartościowymi z przestrzeganiem terminów przydatności do spożycia, gdyż jako Bank Żywności działamy w oparciu o wystandaryzowane procedury.